Bogat i raznovrstan prateći program na 31. Međunarodnom festivalu pozorišta za decu Subotica

Bogat i raznovrstan prateći program na 31. Međunarodnom festivalu pozorišta za decu Subotica

Foto: Međunarodni festival pozorišta za decu Subotica

Objavio: Magločistač

18.09.2024

Kategorija: Subotica

U okviru 31. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, koji se ove godine održava od 22. do 27. septembra u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica, u pratećem programu festivala biće organizovane izložbe, promocije knjiga, filmski program, radionice, i razgovori sa laureatima nagrada “Mali princ” i “Oton Tomanić”.

U ponedeljak 23. septembra u 11.30 časova u Fondaciji za omladinsku kulturu i stvaralaštvo “Danilo Kiš”, biće otvorena “Studentska izložba festivalskog plakata“, Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu. Plakate su radili studenti treće godine fakulteta sa odseka Primenjena grafika (Moduli: Grafika i knjiga i Animacija; Predmet: Ilustracija), pod mentorstvom profesora Bobana Savića Geta.

Istog dana u Galeriji Otvorenog univerziteta u 13 časova, biće otvorena izložba u čast dobitnika nagrade za životno delo, “Mali princ” za 2024. godinu – svojevrstan dokaz o posvećenosti i izvanrednom doprinosu Luke Kecmana i Jaroslava Antonjuka u oblasti pozorišta za decu i mlade.

U utorak 24. septembra u 11:30 u Dečjem pozorištu Subotica, biće otvorena i izložba lutaka Pozorišta lutaka Niš, sa lutkama vrsnih umetnika Milene Jeftić Ničeve Kostić, Ivanke Getove, Ljubice Suturović i Arsena Ćosića, Stevanke Kjuvlijeve, Erike Janović, Dragane Breze i Dušana Stankovića, kao i Irine Somborac iz predstava: „ Lutkarska Biblija“, „Velimir i Bosiljka“, „Čarobnjak iz Oza“, „Carev zatočnik“, „Mocart“, „Biberče“, „Slavuj“, „Alisa u zemlji čuda“, „Cveće male Ide“ i „Snežna kraljica“.

Tokom trajanja festivala, od 10 do 18 časova, za posetioce će biti dostupna izložba umetnice Erike Janović pod nazivom “Čarobna pozornica” koja nas vodi u magični svet bajki i priča našeg detinjstva i odrastanja; ovo je izložba jedne svestrane umetnice čije ime je poznato i van granica naše zemlje.

U pratećem festivalskom programu, u ponedeljak 23. septembra u 15 časova u Hotelu Patria biće predstavljene knjige “Lutka od vrtića do školske družine: lutkarski priručnik i zbirka” Branke Rudman i “65 godina profesionalnog stvaralaštva – Pozorište lutaka Niš”. U četvrtak 26. septembra na istom mestu u 16 časova, na programu su promocije knjige “Čarobni kamen i druge baje” Davora Dragojevića, časopis “Niti” (18/19), i Zbornik “Pozorište za decu – umetnički fenomen” (knjiga 14).

U Hotelu Patria biće održani i razgovori sa ovogodišnjim dobitnicima nagrada “Mali princ” – u ponedeljak 23. septembra u 16 časova sa Lukom Kecmanom, a u utorak 24. septembra u isto vreme sa Jaroslavom Antonjukom. U sredu 25. septembra u 16 časova biće održan razgovor sa dobitnicom nagrade “Oton Tomanić” za 2024. godinu, dr Evom Tomaševskom.

Filmski program festivala održava se svakog dana od 23. do 27. septembra, u bioskopu Eurocinema u Subotici. Na programu će biti francuski igrani film “Moj Jaguar” (23. septembar: 11.15 časova), belgijski animirani film “Nerazdvojni” (24. septembar, 11 časova), danski animirani film “Panda u Africi” (25. septembar, 11 časova), norveški igrani film “Kraljica plesa” (26. septembar, 11 časova) i češki animirani film “Toni, Šeli i magično svetlo”.

U pratećem programu festivala biće održane i četiri radionice. Jovan Caran će voditi radionicu “Od kartona cela vasiona”, u okviru koje će biti predstavljeno nekoliko mogućih vrsta “teatra za poneti”, poput crtanog pozorišta, pozorišta kamišibai i onog sa 3D scenografijama.

U okviru izložbe „Čarobna pozornica“ umetnice Erike Janović, u Savremenoj galeriji Subotica će se u sredu, 25. septembra u 11.15 održati kratko vođenje kroz postavku za učesnike festivala, nakon čega će biti održana kreativna radionica pravljenja lutaka. Radionicu će voditi umetnica Erika Janović uz asistenciju Jasmine Jovančić Vidaković, više muzejske edukatorke SGSU. Na radionici će deca praviti lutke likova iz „Crvenkape“, „Pinokia“ i „Ružnog pačeta“.

Radionica Klione Nunan “Folklor za najraniji uzrast” namenjena je profesionalcima – glumcima Dečjeg pozorišta Subotica. Ova irska umetnica vodiće i dve radionice “Silver Tree workshop performance” namenjene stvaranju sadržaja za najmlađu publiku – za bebe i decu najmlađeg uzrasta, kao i za decu od 3 i više godina. Sve radionice se održavaju u Danilo Kiš fondaciji.

Reditelj i dramaturg lutkarskih predstava, dr Branka Rudman, prof. savetnik, dugogodišnji voditelj radionica za nastavnike, pedagoge i vaspitače i autor knjige „Lutka od vrtića do školske grupe“, tokom 2023. godine je vodila  online radionicu sa štićenicima i vaspitačima doma „Kolevka“, što je rezultiralo lutkarskom predstavom čuvene Ćopićeve “Ježeve kućice”, koja će biti izvedena tokom Festivala.

U okviru takmičarskog programa 31. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica naći će se 13 predstava za decu iz celog sveta, po izboru selektora festivala, profesora dr Zorana Đerića. Publika festivala moći će da pogleda raznovrsne i maštovite predstave koje u Srbiju dolaze iz Češke, Estonije, Francuske, Mađarske, Nemačke, Španije, Turske, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Republike Srpske, kao i predstave domaćih pozorišta iz Niša i Subotice.

Ulaz na sve programe je besplatan.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.