Otvaranje izložbe Tanje Ostojić: Žensko zdravlje, politike tela, rad, seksualnost, menopauza, transformacije i starenje

Otvaranje izložbe Tanje Ostojić: Žensko zdravlje, politike tela, rad, seksualnost, menopauza, transformacije i starenje

Screenshot

Objavio: Magločistač

27.08.2024

Kategorija: Subotica

Izložba umetnice Tanje Ostojić “Žensko zdravlje, politike tela, rad, seksualnost, menopauza, transformacije i starenje” biće otvorena u subotu, 31. avgusta, u Savremenoj galeriji Subotica, sa početkom u 17 časova.

Autorka teksta u katalogu je prof. dr Jasmina Tumbas, a kustoskinja je Nela Tonković.

Posetioci izložbu mogu da pogledaju do 12. oktobra.

“Tanja Ostojić kroz čitav svoj višedecenijski rad pokreće značajne teme od kojih se mnoge vezuju za pitanja ženske emancipacije, pozicije žene u sistemu umetnosti i razumevanja važnosti empatije. Izložba zahvata onaj deo njenog opusa fokusiran najpre na te skoro potisnute, a vitalno važne teme u životu žene”, navodi se u pozivu.

Jedan od osnovnih ciljeva ove izložbe je upućivanje pogleda javnosti na osetljive fenomene čijim se manifestacijama rad Tanje Ostojić bavi, kao i osnaživanje žena u procesu razvoja svesti o važnosti sopstvenih života, sopstvenih odluka i zdravlja.

Izložba se sastoji od autorkinih radova realizovanih u medijima: skulpture, reljefa, crteža, veza, videa, uz objekte, fotografije i instalacije nastale u periodu od 1992. do 2024. godine.

Po prvi put će biti prikazana serija radova Masturbacija, fotografije iz kolekcije Muzeja savremene umetnosti Vojvodine, i dovedena u dijalog sa istoimenom skulpturom i reljefom, koji nisu izlagani van svoje matične zbirke (kolekcije Muzeja „Terra“), a tu su i objekti i radovi u tekstilu i na papiru, koji ispituju vezu između telesnog oporavka i duha, načinjeni posebno za ovu izložbu.

Individualni i kolektivni radovi na tekstilu nastali tokom radionice koju je tokom juna ove godine Tanja Ostojić održala u Savremenoj galeriji Subotica i na Paliću, istražujući, i koristeći se metodom osvajanja novog znanja o menopauzi, putem kolaborativnog kreativnog rada sa višegeneracijskom grupom žena, biće takođe prvi put predstavljeni publici.

U tri poslednje izložbene sale, odigraće se zanimljiv dijalog između nekih od pionirskih radova Tanje Ostojić, koji razmatraju teme insitucionalne kritike, roda i klase, kao i istorijskog pritiska ženskih rodnih uloga u privatnom i profesionalnom kontekstu. Video instalacija „Biću Vaš anđeo“, nastala kao rezultat performansa  tokom svečanog otvaranja Venecijankog bijenala 2001, biće prvi put prikazana u dijalogu sa back stage fotografijama „anđela”. A dijalogom između serije fotografija Biti princeza (1998) i Kvir kuratorsko pozicioniranje (2003) razmatraju se i nebinarne pozicije koje su u njenom opusu izuzetno rano tematizovane.

Tanja Ostojić je interdisciplinarna umetnica, istraživačica i edukatorka, jugoslovenskog porekla, koja živi i radi u Berlinu. Ona je međunarodno priznata kao pionirka institucionalne rodne kritike i po svom radu u oblasti društveno i politički angažovane umetnosti, te umetnosti u javnom prostoru. Od 1994. godine razvija istraživačke, performativne umetničke projekte koji se bave pitanjima rodne politike, feminizma, migracija, raseljavanja, rada i etičke participacije. Njeni radovi se nalaze u značajnim muzejskim kolekcijama, i izlagani su širom sveta, između ostalog: u Bruklinskom muzeju u Njujorku, na Venecijanskom Bijenalu (2001, 2011, 2024. godine), kao i na Bijenalu u Busanu u Južnoj Koreji.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.