Demokratska zajednica Hrvata (DZH) kao, kako ocenjuju, „jedina relevantna stranka hrvatske nacionalne zajednice u Skupštini grada Subotica“ – pošto druga stranka hrvatske nacionalne manjine „zasada ne učestvuje u radu, tj. ne iznosi svoje stavove“ – sumirala je prvih mesec dana svog rada u lokalnom predstavničkom telu.
U tom smislu, iz DZH-a ističu da su, u saradnji sa ostalim opozicionim odbornicima, ukazivali na sve propuste u poštovanju skupštinskih procedura, skupštinskog Poslovnika o radu, te o korektnosti obraćanja odbornika većine prema opoziciji.
Dalje, aktivno su argumentovano kritikovali kadrovska rešenja vladajuće koalicije, posebno u slučaju dodele zvanja “Počasni građanin”.
„Posebno smo se zalagali za stavljanje u fokus razvoj seoskih područja, osobito onih u kojima Hrvati čine značajan deo stanovništva (Stari Žednik, Đurđin, Tavankut, Ljutovo…). Dosadašnji strateški dokumenti u vezi razvoja poljoprivrede marginalzuju ruralni razvoj kao izuzetno važan, celovit, faktor i razvoja poljoprivrede“, navodi se u saopštenju za javnost, te dodaje:
„Smatrali smo da je uvođenje solarnih panela, premda važan segment zelene tranzicije, u ovom momentu manji prioritet u odnosu na nedostatak komunalne (a osobito vodovodne) infrastrukture u Tavankutu i ostalim selima. Od zamenice gradonačelnika Čile Goli dobili smo ‘uživo’ obećanje kako je projekat magistralnog vodovoda Subotica – Tavankut završen, i kako je rad na realizaciji istog u toku. Insistiraćemo na što hitnijem rešenju, s obzirom na to da dobar deo kopanih bunara sve češće presušuje (visoke temperature, vrlo malo padavina – što postaje jasan trend u budućnosti)“.
Na kraju, postavili su i odborničko pitanje – kada će biti izgrađene pristupne saobraćajnice na delu puta Ljutovo – Subotica, a za izlazak na Y krak obilaznice oko Subotice (mogućnost dolaska na granični prelaz Kelebija, kao i autoput Subotica-Niš).
„Kao stranka koja duboko veruje istinski, a ne samo deklarativno, u mogućnost veoma dobrih odnosa suseda Hrvatske i Srbije, verujemo da bi bilo veoma korisno kada bi i Republika Hrvatska (u saradnji sa Republikom Srbijom, naravno), pomogla razvoj komunalne infrastrukture u selima gde žive naši sunarodnici“, zaključuju iz DZH-a, dodajući da takvi primeri podrške razvoju infrastrukture svojim sunarodnicima u susednim zemljama postoje, a dobar primer su konkretni koraci koje preduzima baš Republika Srbija.
Iz Demokratske zajednice Hrvata podsećaju i da su unazad nekoliko godina predlagali i podršku preduzetnicima hrvatske zajednice, kao i rad na osnivanju univerziteta u Subotici, gde bi Republika Hrvatska, kao i EU mogli imati značajnu ulogu u kreiranju Centra Evropskih studija sa različitim programima master i doktorskih studija.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.