Konkursom za dodelu budžetskih sredstava za finansiranje i sufinansiranje programa i projekata udruženja građana za pružanje administrativno-tehničke podrške poljoprivrednim proizvođačima na teritoriji opštine Bačka Topola dodeljeno je 9,1 milion dinara za projekte osam udruženja, dok je prošle godine 8,2 miliona dinara podelilo devet nevladinih organizacija.
Projekti kojima NVO apliciraju kod Opštine Bačka Topola trebalo bi da se odnose na pružanje savetodavne usluge, praćenje raspisanih konkursa i informisanje poljoprivrednih proizvođača, izradu i pisanje projekata, organizaciju seminara i stručnih predavanja namenjenih poljoprivrednim proizvođačima.
Međutim, gotovo sve pobrojane aktivnosti (bi trebalo da) obavlja i Poljoprivredna stručna služba, kako se navodi u opisu njihovih opštih poslova.
Za razliku od ranijih godina, kada je najveća suma po osnovu konkursa za pružanje administrativno-tehničke podrške poljoprivrednicima odlazila Asocijaciji za razvoj opštine Bačka Topola, čiji su članovi bliski Savezu vojvođanskih Mađara, 2023. godine je 2,4 miliona dinara dodeljeno Udruženju građana “Za razvoj našeg sela Malog Beograda”, na ime isplate zarada za tri administrativna radnika iz redova Srpske napredne stranke.
Ovo udruženje je lane kao i ove godine dobilo i dodatnih 120.000 dinara za projekat “Unapređenje stanja u oblasti zaštite životne sredine” po osnovu javnog konkursa za dodelu sredstava za finansiranje i sufinansiranje programa i projekata udruženja koja deluju na teritoriji opštine Bačka Topola.
Pored njih, lane su odobreni i projekti Kluba proizvođača “Novo Orahovo” kojem je dodeljeno 864.000 dinara, zatim po 850.000 Klubu proizvođača “Gunaroš” i Udruženju građana “Pobeda za razvoj Pobede”, a 842.000 dinara Udruženju poljoprivrednika “Bajša”.
Društvo istraživača “Zenit” iz Bačke Topole dobilo je za savetovanje poljoprivrednika 792.000 dinara, a Asocijacija za razvoj opštine Bačka Topola 756.000, Udruženju za regionalnu komunikaciju “URKO” iz Pačira odobreno je 730.000 dinara, a bačkotopolskom Udruženju “Aspera Astra” 100.000 dinara.
U redovnom godišnjem izveštaju objavljenom na sajtu Agencije za privredne registre, Udruženje “Za razvoj našeg sela Malog Beograda” je tokom 2023. godine imalo tri zaposlena, za koja je na ime zarada, poreza i doprinosa uplatilo 2,1 milion dinara.
Udruženje građana “Za razvoj našeg sela Malog Beograda” osnovao je 2014. godine Stevan Ančevski (SNS), novoimenovani zamenik predsednika opštine Bačka Topola, koji se našao i na mestu predsednika saveta Mesne zajednice Mali Beograd, ali i glavnog i odgovornog urednika portala backotopolski.net, registrovanog 2022. godine.
Neto dobitak ovog udruženja je u 2023. godini iznosio 242,000 dinara, dok je prethodne dve godine udruženje poslovalo u minusu sa po 62.000 i 16.000 dinara.
Prema podacima dostupnim na sajtu Company Wall prosečna bruto plata po zaposlenom u ovom udruženju je u 2023. godini iznosila 59.250 dinara dok dve godine ranije zaposlenih nije bilo a godišnji prihodi su iznosili 110.000 i 120.000 dinara.
Prošle godine je ova cifra premašila 2,5 miliona dinara, od čega je iz budžeta lokalne samouprave prihodovano 2,5 miliona dinara, dok je od donacija domaćih pravnih lica 50.000 dinara.
Uvidom u konkursnu dokumentaciju, odnosno na osnovu finansijskog i narativnog projektnog izveštaja ovog udruženja, tokom 2023. godine su zarade isplaćivane za tri lica, i to: Nataši Šević iz Njegoševa, novoimenovanoj članici Opštinskog veća opštine Bačka Topola, kadru Srpske napredne stranke, zatim predsedniku Saveta Mesne zajednice Karađorđevo Iliji Bursaću (SNS), kao i Dari Praštalo iz Bačkog Sokolca, koja je novoimenovana odbornica u Skupštini opštine Bačka Topola, takođe iz redova Srpske napredne stranke.
U svom izveštaju udruženje iz Malog Beograda je za projekat pružanja administrativno-tehničke podrške poljoprivrednicima na teritoriji opštine Bačka Topola kao najvažniji problem sa kojim se suočavalo prilikom realizacije projekta navelo “prekomernu upotrebu pesticida”.
“Najvažniji problem sa kojim smo se susreli na terenu jeste prekomerna upotreba pesticida u poljoprivrednoj proizvodnji, pa smo iz tih razloga imali jedan deo osušenih sadnica”, navodi se u izveštaju.
S druge strane, u veoma šturom narativnom izveštaju se ne pominju nikakve sadnice koje bi mogle biti obuhvaćene istim projektom, već među svojim realizovanim aktivnostima navode prijavljivanje poljoprivrednika na e-Agrar, zatim obnovu poljoprivrednog gazdinstva i njegovo brisanje iz registra, popunjavanje dokumentacije za ostvarivanje podsticaja za poljoprivrednu proizvodnju, kao i dokumentacije za premiju za mleko.
Kako navode, radili su i na “ubacivanju” novih parcela u postojeća gazdinstva, unošenju izmena za ratarske kulture, izdavanju potvrda o aktivnom statusu gazdinstva, kao i na obuci poljoprivrednika o upotrebi portala e-Agrar, te njihovom informisanju o aktuelnim konkursima i “popunjavanje istih”.
Udruženju građana “Za razvoj našeg sela Malog Beograda” je ove godine iz opštinskog budžeta na ime istog projekta dodeljeno 2,8 miliona dinara, odnosno bezmalo 400.000 dinara više nego prošle godine.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.