Dva preduzeća dobila posao sanacije deponije Aleksandrovačka bara u Subotici

Dva preduzeća dobila posao sanacije deponije Aleksandrovačka bara u Subotici

Gradska deponija "Aleksadrovačka bara", foto: Video screenshot (YouTube, Subotica.info)

Objavio: Magločistač

25.07.2024

Kategorija: Subotica

Konzorcijum preduzeća Eko Maber inženjering iz Pančeva i Jugokop – Podrinje iz Šapca dobio je posao sanacije i rekultivacije nesanitarne deponije Aleksandrovačka bara u Subotici.

Vrednost ugovorenog posla iznosi 387,3 miliona dinara sa uračunatim PDV-om, a ovaj konzorcijum je jedini podneo prijavu na tender, navodi se na Portalu javnih nabavki.

Tenderom je predviđena sanacija i prekrivanje deponije što, između ostalog, predviđa geodatske i pripremne radove, zemljane radove na iskopu skoro 300.000 kubika otpada i prebacivanju u okvire nove granice deponije, izgradnju nasipa oko deponije, i niz drugih mera za oslobađanje deponije od gasa, među kojima je i nabavka i montaža kompaktnog postrojenja za spaljivanje deponijskog gasa.

Instalacije za prikupljanje deponijskog gasa sa trasom cevovoda i mrežom biotrnova, preciznije treba da se definiše Projektom za izvođenje nakon postavljanja prekrivke od teške frakcije. Tim projektom treba da se definiše broj i tačna lokacija baklji za spaljivanje gasa u skladu sa ispitivanjima prinosa gasa u kontrolnim biotrnovima.   

Za rekultivaciju je izvođačima ostavljeno da biraju između dve varijante. Prva je upotreba skoro 105.000 kubika zemljanog materijala sa pozajmišta za nasip oko deponije, izravnavajući sloj i rekultivaciju.

Druga je prosejavanje postojećeg otpada koji je trenutno van novih granica deponije, gde bi se „teška frakcija“ nakon prosejavanja upotrebila kao inertan zemljani materijal za izravnavajući sloj i rekultivaciju.

Idejni projekat predviđa alternativno rešenje za dobijanje teške frakcije za prekrivanje deponije. Naime, ukoliko je ekonomski neisplativo otvaranje pozajmice i trensport teške frakcije, postoji mogućnost za prosejavanje otpada na licu mesta. Procena je, da za 100.000 m³ teške frakcije potrebno je prosejati 300.000 m³ otpada. U tom slučaju nema potrebe otvarati pozajmište i dodatno opterećivati gradske saobraćajnice transportom 100.000 m³ teške frakcije.  

Idejni projekat je predvideo tri varijantna rešenja. Prva varijanta predstavlja potpunu remedijaciju lokacije – Vađenje otpada iz korita Aleksandrovačke bare i premeštanje na novu, unapred pripremljenu lokaciju van zaštićenog prirodnog područja jezera Palić-Ludaš i eliminacija otvorenog gradskog kolektora otpadnih voda. 

Druga je podrazumevala delimičnu remedijaciju i rekultivaciju lokacije – vađenje otpada iz korita Aleksandrovačke bare i premeštanje na privremenu lokaciju, hidroizolacija kontaktne površine i nakon toga vraćanje otpada sa zatvaranjem tela deponije. 

Treća varijanta, koju je Grad Subotica izabrao u skladu sa svojim finansijskim mogućnostima jeste rekultivacija lokacije – Sakupljanje otpada i premeštanje na telo deponije, formiranje novog tela deponije, prekrivanje deponije sa teškom inertnom frakcijom, hidroizolacionim slojem i na kraju slojem humusa, izrada biotrnova sa sistemom cevi za prikupljanje deponijskog gasa. 

Sva tri varijantna rešenja su izrađena u skladu sa važećim zakonima i pravilnicima u Srbiji i Evropskoj Uniji i u skladu sa pozitivnim iskustvima iz Evropske Unije. 

Sastavni deo Idejnog projekta je i Studija procene uticaja na životnu sredinu, koja do detalja razrađuje vrste zagađenja i njihov uticaj na autohtoni biljni i životinjski svet Aleksandrovačke bare i šireg područja jezera Palić.   

U „Ekološkom auditu“ koji je prethodio izradi Idejnog projekta, prikazani su svi relevantni zagađivački elementi tabelarno i grafički, gde je za svaki elemenat posebno navedena njegova koncentracija u odnosu na dozvoljene koncentracije prema pravilniku i njegova rasprostranjenost ispod tela deponije i okolnog prostora prikazanog izohipsama, kao i procenjeni pravci kretanja zagađenja koja je kalkulisana prema merenim koeficijentima vodopropustljivosti.

Rok za izvođenje radova predviđen modelom ugovora je 180 kalendarskih dana od dana uvođenja u posao.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.