Na današnjoj veoma burnoj sednici Skupštine grada Subotice odbornici su doneli odluku da se zvanje Počasni građanin ove godine dodeli diplomiranom inženjeru tehnologije Imreu Kernu (SVM). Opozicija je optužila vladajuću većinu da je ovakva odluka politizovana, nakon čega je bilo i međusobnih optuživanja koja su izlazila van okvira dnevnog reda sednice Skupštine grada.
Kerna je za dobitnika priznanja Počasni građanin predložio predsednik Saveza vojvođanskih Mađara, Balint Pastor.
Sa druge strane, svi odbornici su jednoglasno podržali predloge ovogodišnjih dobitnika nagrade Pro Urbe. Predlagači su bili građani i civilna udruženja, a dobitnici su: Dečje pozorište na predlog Dejana Anđelovića, direktora OŠ „Kizur Ištvan“ Subotica; Tibor Pekar, profesor violine u penziji na predlog Kulturno-umetničkog društva „Lanji Erne“ Subotica i Odeljenje onkologije u Opštoj bolnici Subotica na predlog Udruženja „Jedna uz drugu“.
Šef odborničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Janoš Nagel rekao je novinarima da bi pojedini novi odbornici koji su sada prvi put ušli u Skupštinu „prvo trebali da uče o demokratiji i da nauče kako se govori u ovom visokom domu, da to treba činiti pristojno i uz uvažavanje političkih protivnika, i onih osoba o kojima se govori, naročito ako je ta osoba dobitnik zvanja Počasni građanin Subotice“.
On je naveo da je koalicija Saveza vojvođanskih Mađara i Srpske napredne stranke jedinstvena i da podržava odluku da se ove godine zvanje Počasnog građanina dodeli Imreu Kernu.
„Mislimo najiskrenije da je Kern sa svojim 50. godišnjim radom prvo u privrednom a posle toga i u javnom životu zaista zaslužio da bude dobitnik ovog zvanja. On je u proteklom periodu mnogo učinio za Suboticu i njene građane, i uvek je vodio računa o interesima grada“, istakao je Nagel.
Nela Tonković je ispred liste „Subotica protiv nasilja“ ocenila da se nagrade politizuju, jer se za priznanje Počasnog građanina razmatraju političari čija je obaveza da služe društvu, što treba da čine i uobičajeno.
„Naša koalicija ne može da glasa da jedan javni službenik dobije zvanje Počasnog građanina“, navela je.
Smatra da se rasprava otrgla kontroli u onom trenutku kada su odbornici odlučili da raspravu prenesu na terene ličnog što, kako je rekla, ne odobrava ni u jednom slučaju.
„U drugom delu rasprave je bilo dosta vređanja, što je povredilo i dostojanstvo Skupštine grada i svih građana. Međusobna dobacivanja nisu slika koju odbornici Skupštine treba da pošalju građanima, već da argumentovano i istinito informišemo, a lične, porodične i druge prilike zaista nisu na mestu“, istakla je Tonković.
Ove godine su za priznanje „Dr Ferenc Bodrogvari“ predloženi: glumac Gabor Mesaroš, master likovna umetnica, slikarka Emeše Kovač Pečkai, i strukovni ekonomista Jasmin Ademović.
Zvanje Počasni građanin, diploma i plaketa priznanja Pro Urbe dobitnicima će biti uručene na Dan grada, 1. septembra, na svečanoj sednici Skupštine.
Jedna od tačaka dnevnog bilo je i donošenje zaključka o prihvatanju izveštaja o ostvarenju budžeta grada Subotice za period od 1. januara do 30. juna 2024. godine.
Skupština je donela odluku o izradi Plana detaljne regulacije za izgradnju solarnih elektrana u Tavankutu i na Paliću, odluku o izradi Plana detaljne regulacije za „Vikend naselje“ na Paliću i deo prostora „Banje Palić“, uz istočnu obalu Palićkog jezera i donošenje odluke o Planu detaljne regulacije za deo MZ „Centar II” u Subotici, čime se, kako je navedeno, „zaustavlja izgradnja višespratnica i teži se očuvanju karaktera tog dela grada“.
Za v.d. direktora JKP Parking većinom glasova imenovan je diplomirani ekonomista Aleksandar Medaković, koji je podneo ostavku na mesto direktora Turističke organizacije Subotica, a na njegovo mesto je imenovana Božidarka Golubović.
Nakon završetka sednice Skupštine grada, u Sinagogi će biti održana primopredaja dužnosti dosadašnjeg predsednika Upravnog odbora Fondacije „Subotička Sinagoga“ Balinta Pastora koji će ovo mesto predati Danijelu Đivanoviću, koji se nalazi i na funkciji predsednika Skupštine grada.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.