Apelacioni sud usvojio žalbu Subotičanke Ranke Kašiković na presudu za slučaj mobinga u Gerontološkom centru

Apelacioni sud usvojio žalbu Subotičanke Ranke Kašiković na presudu za slučaj mobinga u Gerontološkom centru

Ranka Kašiković, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

23.07.2024

Kategorija: Subotica

Apelacioni sud u Novom Sadu usvojio je žalbu Ranke Kašiković koja je protiv direktorke Gerontološkog centra Subotica Brankice Tešanović podnela tužbu za zlostavljanje na radu, čime je ukinuta prvostepena presuda Višeg suda u Subotici od aprila 2024. godine, kojom je njena tužba odbijena. Novim rešenjem suda predmet je vraćen prvostepenom sudu na ponovno suđenje.

Kašiković mobing trpi, kako je ranije navela za Magločistač, od novembra 2021. godine, kada je dobila SMS poruku od jedne od zaposlenih da treba da prisustvuje mitingu Srpske napredne stranke u Beogradu – što je ona tada odbila.

Kako se navodi u rešenju Apelacionog suda, prvostepena presuda je ukinuta uz obrazloženje da „prvostepeni sud nije pravilno cenio izvedene dokaze, zbog čega je činjenično stanje pogrešno utvrđeno“.

Kašiković za Magločistač kaže da je za nju ovo potvrda da je svaka njena reč izrečena u javnosti bila istinita, a da je sutkinja „zbog svog neprofesionalizma i velike pristasnosti prema tuženoj strani učinila niz zakonskih nepravilnosti i propusta i time pogazila sudijski kodeks“.

„Sudsko veće Apelacionog suda u Novom Sadu je savesno, temeljno i zakonito obuhvatilo svaki segment tužbe, presude, žalbe i celokupnog postupka i samim tim mi vratilo ogromnu veru u pravdu, u institucije, u postojanje stručnosti, ličnog i profesionalnog integriteta, sudijskog kodeksa i zaštite osnovnih ljudskih prava“, istakla je ona.

Kašiković podseća da je sudu predala detaljne dokaze o zlostavljanju na radu od strane direktorke u ovoj ustanovi, kao i da je „sutkinja na ročištu u maju 2023. godine zabranila da se govori o uzroku njenog zlostavljanja na radu, navodeći da ’politika nije tema ovog suda’“.

U rešenju Apelacionog suda se navodi da u „situaciji kada tužilja učini verovatnim svoje tvrdnje da je u spornom periodu bila žrtva šikaniranja i mobinga, tada tuženi mora da dokazuje suprotno, a što je u konkretnom slučaju izostalo“.

„Zato je činjenično utvrđivanje prvostepenog suda nepotpuno, a što je moglo uticati na donošenje zakonite odluke u ovoj pravnoj stvari“ stoji u rešenju.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.