Kreativna radionica „Žensko zdravlje, politike tela, rad, seksualnost, menopauza, transformacije i starenje” vizuelne umetnice Tanje Ostojić biće održana od 14. do 16. juna, od 10 do 18 časova, u prostorijama Savremene galerije Subotica.
Projekat se bavi osnaživanjem žena čije se reproduktivno doba završava, u cilju njihovog razumevanja ovog perioda u smislu sticanja nove vrste mentalne i fizičke dobrobiti. Stoga će radionica spojiti žene različitih generacija, nacionalnosti i životnih priča u okruženje podrške i razumevanja koje će se stvoriti otvorenim razgovorima o osetljivim i intimnim temama.
Ovu vrstu kolektivnog ženskog iskustva učesnice radionice mapiraće zajedničkim kreativnim radom u tehnici veza i pačvorka, koji će biti izložen u Savremenoj galeriji Subotica od 31. avgusta do 12. oktobra.
Učesnice treba da ponesu sa sobom predmet od tekstila koji eventualno žele na ovaj način da ovekoveče i ugrade u zajedničku tapiseriju.
Osim u Savremenoj galeriji, radionica će se jedno prepodne odvijati i na jezeru Palić.
“Izlazak na jezero odvešće učesnice do Ženskog štranda i akva parka, gde će imati priliku da podele iskustva o praksama plivanja, povezivanja sa vodom i njenom učinkovitošću za žensko zdravlje, kao i da istraže istorijat ovog kupališta i da preispitaju kvalitet vode. Ove aktivnosti su u cilju promišljanja, povezivanja i kreativnog izražavanjao ulogama i strategijama žena koje vode ka ozdravljenju”, navodi se u pozivu.
Učešće u radionici je besplatno, broj mesta je ograničen, i prijava je obavezna. Sve zainteresovane učesnice mogu da se prijave na i-mejl adresu: pedagog.sgsu@gmail.com do ponedeljka, 10. juna u 12 časova.
Tanja Ostojić je interdisciplinarna umetnica, istraživačica i edukatorka, jugoslovenskog porekla, koja živi i radi u Berlinu. Ona je međunarodno priznata kao pionirka institucionalne rodne kritike i po svom radu u oblasti društveno i politički angažovane umetnosti, te umetnosti u javnom prostoru. Od 1994. godine razvija istraživačke, performativne umetničke projekte koji se bave pitanjima rodne politike, feminizma, migracija, raseljavanja, rada i etičke participacije. Njeni radovi se nalaze u značajnim muzejskim kolekcijama, i izlagani su širom sveta, između ostalog: u Bruklinskom muzeju u Njujorku, na Venezijanskom Bijenalu (2001, 2011, 2024. godine), kao i na Bijenalu u Busanu u Južnoj Koreji.
Projekat su podržali Institut für Auslandsbeziehungen, Savremena galerija Subotica, Udruženje građana „Ženske studije i istraživanja”, Klub 60+ Savremene galerije Subotica.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.