Savremena galerija Subotica: Razgovor sa dr Viktorijom Aladžić

Savremena galerija Subotica: Razgovor sa dr Viktorijom Aladžić

Viktorija Aladžić, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

10.05.2024

Kategorija: Subotica

U okviru pratećih programa izložbe „No place like home. Slika doma u kolekciji Savremene galerije Subotica“ u četvrtak, 16. maja, u 19 časova, biće održan razgovor sa dr Viktorijom Aladžić, arhitekticom, vanrednom profesorkom Građevinskog fakulteta u Subotici i dobitnicom prestižne nagrade Heroina nasleđa za 2023. godinu koju dodeljuje Evropa Nostra Srbija.

„Viktorija Aladžić svojim predanim radom na očuvanju arhitektonskog nasleđa u Subotici i Srbiji vodi trajnu borbu za podizanje svesti o značaju kulturne baštine a njen rad poznat je i u međunarodnim krugovima kada je u pitanju secesija u Subotici, o kojoj je mnogo pisala i objavljivala“, navodi se u pozivu.

O izazovima i odgovornostima prema svojim i tuđim domovima u prošlosti i sadašnjosti sa dr Viktorijom Aladžić razgovaraće Jasmina Jovančić Vidaković, viša kustoskinja Savremene galerije.

Prof. dr Viktorija Aladžić, dipl. inž. arh. je rođena 14. marta 1959. godine u Subotici gde je završila osnovnu školu i Gimnaziju. Nakon toga pohađala je Arhitektonski fakultet u Beogradu stekavši diplomu 1985. godine. Istraživanjima istorije arhitekture u Subotici bavi se od završetka studija. U saradnji sa koleginicom Gordanom Prčić Vujnović istraživala je 1992. godine istorijat zgrade subotičkog Narodnog pozorišta, nakon čega su objavile knjigu „Zgrada subotičkog pozorišta“.

Objavljivala je veliki broj stručnih i naučnih radova u domaćim i stranim časopisima. Koautor je monografije „Secesija u Subotici“ koja je objavljena 2002. u Subotici, kao i kataloga „Hungarian Ceramics from the Zsolnay Factory“ objavljenog u Njujorku povodom izložbe žolnai keramike koja je održana tokom leta 2002. godine u istom gradu. Koautor je monografije „Gradotvorci I“ koja je objavljena 2004. godine, i „Gradotvorci II“ objavljene 2006. godine u Subotici, sa kolegama Mirkom Grlicom i Gordanom Vujnović Prčić.

Doktorirala je 06.11.2007. godine na Geografskom fakultetu Univerziteta u Beogradu kod mentora Prof. Dr. Borislava Stojkova u naučnoj oblasti prostorno planiranje na temu „Uticaj zakonodavstva na prostorni razvoj Subotice od kraja XVIII veka do druge polovine XX veka“, i stekla diplomu doktora prostornog planiranja.

Godine 2013. pripremila je molbu da Subotica postane član Mreže gradova secesije (Réseau Art Nouveau Network) i kao predsednik Saveta za zaštitu i vrednovanje kulturnog i nepokretnog nasleđa Grada Subotice upravljala je članstvom u okviru mreže. Takođe je pripremila molbu da subotička Sinagoga bude uvrštena na listu programa Sedam najugroženijih spomenika organizacij Europa Nostra (The 7 most endangered programme) 2014 godine. Nakon što je Sinagoga bila izabrana na ovu listu Viktorija je bila tokom 2015-2016. godine uključena u projekat Europa Nostra – Srbija „Nasleđe pod lupom“ posvećen učenju, istraživanju i restauraciji subotičke sinagoge. Član je Društva konzervatora Srbije i Europa Nostra Srbija. Nagradu „Heroji nasleđa“ koju dodeljuje Europa Nostra Srbija i Delegacija Evropske unije u Srbiji dobila je 2023. godine. Svoj radni vek posvetila je borbi za očuvanje graditeljskog nasleđa Subotice i Vojvodine.  Trenutno radi na Građevinskom fakultetu u Subotici kao vanredni profesor i šef katedre za urbanizam i arhitekturu.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.