Mi nikad nismo živeli u građanskom društvu, a istorija Srbije je istorija totalitarizma; kad-tad i ovi će otići s vlasti, ali mene više zabrinjava ta potreba za vođom
„Ne poštujem našu zemlju, vlast i pozorište; mi smo sada na istorijskom i civilizacijskom dnu“, bile su jedne od prvih reči koje je izgovorio reditelj Kokan Mladenović na sinoćnoj tribini, koja je u Savremenoj galeriji organizovana u okviru ovogodišnjeg Festivala „Desiré Central Station“.
To dno, po njegovim rečima, ogleda se u činjenici da je cela zemlja pretvorena u ogroman rialiti šou, kog gleda sve neobrazovanija, primitivnija i agresivnija publika. U takvom programu Mladenović je posebno razočaran pasivnošću i kukavičlukom pozorišta, posebno petnaestak beogradskih:
„Beogradska pozorišta su ruglo za jedan ozbiljan grad. Ja tamo ne vidim nijedno koje ima ozbiljan pozorišni rukopis (…) Uostalom, godinama unazad na festivalima pobeđuju predstave koje nisu pravljene u Beogradu, a tamo to nikoga ne uznemirava.“
Suptilnom tvrdnjom da manipulacijama i strahom ova vlast poslednjih pet-šest meseci građane uvodi u totalitarizam latinoameričkog tipa, Mladenović je opisao čelne ljude ove države:
„Srbijom danas upravljaju dva glumca: stariji, koji ima problema s učenjem teksta i mlađi koji misli da mu je to prva uloga.“
No, i od njih je, kako je rekao, gora činjenica da je ova vlast izabrana legitimno:
„Čak i u vreme Miloševića bilo je mnogo više građanskih inicijativa i otpora nego danas. Mediji su, recimo, skandalozni i saučesnici su u zločinu s ovom vlašću. U stvari, svi smo mi apsolutni vlasnici svoje slobode, ali smo je sami ukinuli i za to smo sami i krivi.“
Govoreći o potencijalnoj krivičnoj prijavi protiv njega, Mladenović je ponovio kako je evidentno da u poslednjih pola godine Srbija ide u otvorenu diktaturu, te da je ovaj slučaj samo „pokazna“ vežba u kom je on sam imao nesreću da bude u glavnoj ulozi, uz izostanak bilo kakve podrške kolega.
Mladenović, međutim, tvrdi kako izlaz nije u podizanju revolucije, jer će one „izroditi novog vođu“:
„Mi nikad nismo živeli u građanskom društvu, a istorija Srbije je istorija totalitarizma. Kad-tad i ovi će otići s vlasti, ali mene više zabrinjava ta potreba za vođom. To me razočarava, jer većina ljudi u ovom društvu nema volju da misli svojom glavom.“
Umesto revolucije, kaže on, izlaz je u dekomponovanju kompletnog političkog sistema i u formiranju građanske inicijative. Drugi „model“ je, kaže Mladenović, buđenje individualnog otpora:
„Prizivam pritisak ulice. Ne mislim na nasilje nego na stotine hiljada građana na mirnom i maštovitom protestu. Građani na to imaju pravo, a kolektivna ćutnja i očekivanje da će neko drugi promeniti ovu situaciju je pogubno.“
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.