Direktor Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila Radoš Đurović rekao je da je u Srbiji neophodno osposobiti posebne centre za prihvat dece, maloletnika i dece bez pratnje roditelja kako bi im se obezbedila adekvatna zaštita
“Prema informacijama od samih izbeglica, zbog loših uslova na moru i niskih temperatura u Turskoj, među njima vlada stav da na proleće ponovo krenu ka Evropi”, rekao je director Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila Radoš Đurović na današnjem skupu „Jačanje sistema socijalne zaštite u cilju zaštite dece izbeglica i migranata u ekstremnom riziku“ koji se održava u hotelu “Galerija” u Subotici.
Đurović je istakao da su deca izbeglice najugroženija kategorija ljudi koja prolazi kroz Srbiju, jer često putuju bez roditelja i da lako mogu postati meta krijumčara.
“Do novembra je kroz Srbiju ukupno prošlo više od 92.000 dece. Deca i dalje najbrže prolaze kroz ceo sistem i to ukazuje na postojanje organizovanog krijumčarenja dece i indicija da postoji trgovina decom”, rekao je Đurović.
Đurović je naveo da je u Srbiji neophodno osposobiti posebne centre za prihvat dece, maloletnika i dece bez pratnje roditelja kako bi im se obezbedila adekvatna zaštita.
Prema njegovim rečima “velike su dileme oko toga da li decu koja su u grupi treba odvojiti od grupe i da li treba utvrđivati ko je roditelj a ko nije.Često roteilji decu sačekuju već u nekoj od drugih zemalja, utiču na njih telefonskim pozivima da nastave put sami ili sa krijumčarem”.
Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević rekao je da se izbeglička kriza neće zaustaviti i da će trajati celu zimu i na proleće.
“Tokom izbegličke krize najranjivijie grupe izbeglica su svakako deca bez roditeljske pratnje i zbog toga je neophodno jačanje institucionalnih kapaciteta u Subotici, Beogradu i Nišu kako bi ta deca na adekvatan način bila zbrinuta”, istakao je Ivanišević.
Ivanišević navodi da će u Subotici biti izdvojeno oko 100.000 evra za osposobljavanje posebnog odeljenja u okviru Doma za negu dece “Kolevka”, za decu izbeglice bez roditeljske pratnje.
“Tokom prvih šest meseci kroz Srbiju je prošlo oko stotinu dece bez pratnje roditelja i sva deca su na kraju spojena sa svojim porodicama ili su pronašli svoju rodbinu u zapadnoj Evropi”, objašnjava Ivanišević.
Dvodnevni skup u hotelu “Galerija” u Subotici organizovalo je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, UNHCR i UNICEF.
(Magločistač)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.