Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) pozdravio je najnoviju odluku Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Evropske unije Vlade Hrvatske da podrži tri Interreg prekogranična projekta Hrvatska – Srbija u oblasti energetske efikasnosti. Ukupna vrednost odobrenih sredstava je 5,4 miliona evra.
„DSHV je zadovoljan odlukom da se ovi projekti realizuju što pre, jer je reč o gradovima u kojima u značajnoj meri žive vojvođanski Hrvati. Realizacija odobrenih projekata doprineće većoj energetskoj efikasnosti javnih ustanova i preduzeća u Subotici, Somboru i Novom Sadu, što će rezultirati uštedom energije i boljim uslovima rada“, navodi se u saopštenju ove stranke.
DSHV je skrenuo pažnju da Hrvati, kao nacionalna manjina koja u značajnom broju živi na području Subotice i Sombora, ne učestvuju aktivno u radu lokalne uprave niti su snažnije integrisani u strukture lokalne zajednice, dok Novi Sad predstavlja pozitivan izuzetak.
„Hrvati su zastupljeni u organima gradske uprave, uključeni su u procese odlučivanja i Novi Sad izdvaja značajna finansijska sredstva za kulturno stvaralaštvo lokalne hrvatske zajednice i očuvanje kulturne baštine, posebno vezane za Katoličku crkvu“, istakao je DSHV.
U ovoj stranci smatraju da pozitivni pomaci u saradnji ministarstava Vlade u Beogradu i Zagrebu mogu biti podsticaj i za Sombor i za Suboticu „da prekinu dosadašnju praksu isključivanja Hrvata iz procesa odlučivanja i sprečavanje integracije u strukture lokalnih zajednica, kao i aktivnu afirmaciju i favorizovanje Bunjevaca nehrvata na štetu Hrvata, odnosno da će prepoznati mogućnost da kroz ostvareno učešće DSHV-a još značajnije učestvuju i koriste raspoloživa sredstva Evropske unije za razvoj lokalne samouprave kroz programe Evropske unije kojima upravlja Vlada Hrvatske“.
„Ovde pre svega mislimo na razvoj onih područja i mesta u kojima živi značajan broj Hrvata, mesta čija je komunalna i druga infrastruktura daleko slabije razvijena od ostalih mesta na teritoriji gradova Sombora i Subotice“, naveo je DSHV.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.