Prema nezvaničnim informacijama, do kojih je došla porodica Ozorak iz Bačke Topole, završen je postupak usvojenja četvorogodišnje Martine kojoj su oni bili hranitelji, a za čije starateljstvo se bore od maja prošle godine.
Prema njihovim saznanjima, subotičkoj porodici kod koje se Martina nalazila od 18. oktobra na periodu obostrane adaptacije, Centar za socijalni rad uručio je odluku o zasnivanju usvojenja sredinom januara, odnosno tri meseca nakon što je dete prešlo u tu porodicu.
Međutim, ovu infromaciju za Magločistač iz Centra za socijalni rad opštine Bačka Topola nisu ni potvrdili, niti demantovali, uz obrazloženje da su “takve informacije lični podaci iz porodičnih odnosa” te da ih Centar iz tog razloga ne može javno iznosti.
Erika Ozorak je za Magločistač izjavila da pored aktivnih sudskih postupaka, sada razmatra i dodatne pravne opcije, od kojih je jedna podnošenje tužbe sudu radi utvrđenja ništavosti usvojenja.
“Mi nećemo odustati i dokle god postoje pravni osnovi borićemo se za Martinin povratak, ali i za svu drugu decu koja su prošla i prolaze kao ona. U zadnja tri meseca mi se javilo više hranitelja iz različitih mesta kojima se desilo isto i koji žele da pokušaju da usvoje i vrate decu. Zakon mora da se menja”, smatra Erika Ozorak.
Ranije su advokati porodice Ozorak u vezi sa ovim slučajem pokrenuli dva postupka, koja su u toku pred Upravnim sudom, i kako navodi, do sada još nije pozivana u sudnicu.
Manja grupa građana četvrti mesec i dalje svakodnevno šeta Bačkom Topolom sa plišanim igračkama “za Martinin povratak u porodicu Ozorak”.
Prema Porodičnom zakonu, prilagođavanje deteta u usvojiteljskoj porodici, koje može da traje najviše do šest meseci, nadgleda nadležni centar za socijalni rad, a ukoliko ono protekne bez problema, pristupa se postupku donošenja odluke o zasnivanju usvojenja, a potom i registraciji usvojenja, čime je celokupan proces završen.
Istovremeno, zakon omogućava i da lice koje ima pravni interes, ima pravo da podnese tužbu sudu radi utvrđenja ništavosti usvojenja, pozivajući se na greške u proceduri ili na nedostatke na strani usvojitelja.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.