Evropski parlament ove nedelje ipak će raspravljati o izborima u Srbiji, i to u sredu.
Većina evroposlanika je na početku današnje plenarne sednice, glasala za predlog socijaldemokrata da se na dnevni red sednice uvrsti i rasprava o stanju u Srbiji nakon poslednjih izbora na osnovu posmatračke misije Evropskog parlamenta.
Pored toga, na predlog Evropske narodne partije na plenarnoj sednici parlamenta od 5. do 8. februara poslanici će glasati o rezoluciji o izborima u Srbiji.
Andreas Šider, poslanik Socijaldemokrata podsetio je da su u Srbiji održani vanredni izbori, još jedni u nizu, na kojima su zabeležene brojne nepravilnosti kojima se podriva izborni proces, a da su vlasti u Srbiji na čelu sa predsednikom napali međunarodne posmatrače kada su javno izneli svoja zapažanja.
Zbog toga su insistirali da se debata nađe na dnevnom redu.
Predlog su podržali i poslanici Evropske narodne partije, iako se u javnosti čulo da upravo oni sprečavaju debatu o Srbiji, tražeći da ona bude održana nakon što međunarodna posmatračka misija ODIHR-a objavi svoj izveštaj.
Vladimir Bilčik je, ispred EPP, na samoj sednici podržao predlog socijaldemokrata i zatražio da se o rezoluciji glasa u februaru.
Oba predloga su usvojena.
Preliminarni izveštaj posmatračke misije Evropskog parlamenta pokazao je brojne nepravilnosti, od pritiska na birače i masovne preregistracije birača, preko diskreditacije i napada na političke protivnike, novinare i pripadnike organizacija civilnog drustva, pa sve do zloupotrebe državnih funkcija i državnih resursa od strane vlasti.
Posmatračka misija EU parlamenta bila je deo šire misije međunarodnih posmatrača koji su posmatrali izbore u Srbiji, a koje je predvodila kancelarija OEBS-a za demokratiju i ljudska prava (ODIHR).
ODIHR će objaviti svoj izveštaj, a nezvanično se čuje da bi to moglo da bude krajem februara.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.