Zamenik predsednika Demokratske zajednice Hrvata (DZH) u Subotici Tomislav Stantić izjavio je da izbori treba da budu praznik demokratije, a da su pretvoreni u mesto za sukobe, podele, nipodaštavanja i ponižavanja.
„Ovo ne govorim zato da bih opravdao jasan neuspeh naše liste za mir i toleranciju. U tom smislu je predsednik DZH-a Marinko Prćić podneo neopozivu ostavku jer se to tako radi kada imate neuspeh na izborima, i ne traže se krivci na svim mogućim stranama“, rekao je Stantić novinarima.
DZH je bio deo koalicije pod nazivom „Zajedno za budućnost i razvoj – koalicija za mir i toleranciju“ koja je okupila 13 različitih manjinskih stranaka.
On je podsetio da je ova stranka pozvala predsednika Tomislava Žigmanova i Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) da zajedno nastupaju na izborima, ali da ovakav poziv nije prihvaćen.
„On je u saopštenju za javnost naveo, između ostalog, da smo mi krivi za taj neuspeh. DSHV nije prošao na pokrajinskim izborima za nešto manje od 1.000 glasova, a mi smo osvojili oko 1.500 glasova, što nam govori da je to moglo da uspe“, ocenio je Stantić.
On je istakao da slični napadi traju desetak godina kada god se neko u hrvatskoj zajednici pojavi ili iznese neki stav, „odmah je optužen da želi da uruši hrvatsku zajednicu“.
„Pozivam Tomislava Žigmanova na TV duel, gde god i kad god, pa da mi onda u četiri oka objasni kakav je to poguban uticaj koji mi imamo godinama na blagostanje hrvatske zajednice“, poručio je Stantić.
On smatra da bi DSHV trebalo da se reformiše i da nastavi da živi ukoliko je za to sposoban, jer članovi DZH-a, kako je rekao, „ne misle da su dve hrvatske političke opcije u jednoj zajednici nekakva loša stvar“.
Napomenuo je i da se niko na političkoj sceni Srbije nije zalagao za manjinske politike, kao ni za prava pripadnika različitog seksualnog, verskog i svakog drugog opredeljenja.
„Srbija je zemlja pristojnih ljudi koji ne mogu da dođu do izražaja, kako u nacionalnim zajednicama tako i na globalnom nivou“, zaključio je Stantić.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.