Predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) i nosilac liste „Ujedinjeni za pravdu“ na republičkim i pokrajinskim izborima Tomislav Žigmanov izjavio je večeras na završnoj konvenciji ove koalicije u Subotici da su se hrvatska i bošnjačka zajednica u Srbiji okupile oko jednakosti i ravnopravnosti.
„Stalo nam je do budućnosti Srbije, do demokratije i razvoja, stalo nam je do napretka Srbije, i stalo nam je do dobra i napretka zajednica koje predstavljamo“, naveo je.
On je podsetio da obe zajednice žive na područjima koja nisu jednako razvijena.
„U Subotici postoje tri mesta koja nemaju vodovod i sva tri mesta su naseljena u većinskom broju pripadnicima hrvatskog naroda. Mi hoćemo samo da se ta strukturalna nejednakost i neravnopravnost promeni“, ocenio je Žigmanov u Hrvatskom kulturnom centru „Bunjevačko kolo“, gde je održana konvencija.
On je istakao da pripadnici ovih manjinskih zajednica žele Srbiju u kojoj će svaki građanin da živi od svog rada, da ima jednake šanse i mogućnosti kada je u pitanju njihova budućnost.
„Javni sektor ne sme biti zatvoren za one koji ne pripadaju većini. Hoćemo jednaku zastupljenost i Hrvata i Bošnjaka i pripadnika drugih zajednica. Hoćemo da se manjinska prava u celosti bez negativne intervencije države ostvaruju. Hoćemo ambijent u kojem neće biti rizik izjasniti se da si Hrvat i da se i druga postignuća pripadnika hrvatske zajednice u Srbiji ističu“, rekao je Žigmanov.
Prema njegovim rečima, još uvek je nedovoljan broj dece koji se upisuju u razrede na hrvatskom jeziku, a hrvatska kulturna udruženja još uvek dobijaju manji obim sredstva u odnosu na druge zajednice.
„Naša potreba da osnujemo Dramu na hrvatskom jeziku Narodnog pozorišta Subotica još uvek nije ostvarena. Zar mi ne zaslužujemo da se na daskama čuje ikavica ili ijekavica, da pokažemo da možemo ne samo glumiti, nego i režirati“, poručio je Žigmanov.
A budućnost se, dodaje, gradi na doslednom, mukotrpnom zalaganju za istinu i pravdu, pa su tako, čak i u trenucima kada se to čini nemogućim, pripadnici hrvatske zajednice ipak ostvarivali uspehe.
„Međutim, u poslednjih 10 godina nismo zaposlili nijednog Hrvata u javnom sektoru. Kakva je to poruka? Za šta smo mi? Za iseljavanje? Hoćemo da Hrvati i buduće generacije vide u Srbiji perspektivu za ostanak i razvoj“, istakao je lider DSHV-a.
On je podsetio i da je hrvatska zajednica dobila 25 puta više sredstava iz Hrvatske za različite programe, od identitetskih do infrastrukturnih kao što je hrvatski dom „Matica“, te da će materijalna podrška u budućnosti biti još snažnija.
„U našu lojalnost i dobronamernost niko ne treba da sumnja, to smo pokazali u našem ponašanju i delovanju u proteklim godinama“, zaključio je Žigmanov.
Potpredsednik Stranke pravde i pomirenja (SPP) i kandidat koalicije „Ujedinjeni i za pravdu“ za Narodnu skupštinu Srbije Rehjan Kutrović je rekao da se ova koalicija nije ujedinila ni protiv koga, nego zbog istine, pravde, i zbog svih onih zajedničkih vrednosti koje kao narodi baštine.
„Mi poštujemo Srbiju, teritorijalni integritet i suverenitet ove države, ali isto tako želimo da i Srbija poštuje nas kao manjinske narode. Isto tako želimo da imamo sva ona prava koja ima većinski narod i dodatna prava koja treba da imamo kao pripadnici nacionalnih zajednica u Srbiji“, ocenio je.
On je poručio da manjine nisu pretnja ovoj državi, nego su bogatstvo ove države, nešto što treba negovati i afirmisati.
„Mi želimo partnerske odnose, ne želimo kao neki drugi – poltronske odnose. Poltronstvo ne donosi nikome dobro, ni većinskom ni manjinskom narodu. Želimo poštovanje naših nacionalnih različitosti, i želimo da kažemo u svim delovima Srbije, a posebno u Beogradu – ‘Ja sam Hrvat’, ‘Ja sam Bošnjak’, ‘Ja sam Rom’, ‘Ja sam Bunjevac’, uz veru da će većinski narod to poštovati“, poručio je Kutrović.
Jedan Komentar na
“Žigmanov: Hoćemo da se manjinska prava u celosti bez negativne intervencije države ostvaruju”
Krajnje je vreme da se ljudi malo zapitaju na temu pitanja koja je cena oprostaja. Smatram da srce i dusa coveka ne smeju da imaju materijalnu vrednost, pa shodno tome ostaje dilema, koja je zaista cena oprostaja? Mnogo njih je naslo nacin da oprosti i pruzilo ruku, dok – ko i suvgde, uvek se nadje tvrdoglavih jarceva, koji ce radije ostati u zoni svog komfora, sto je i dalje prihvatljivo, ali kada se na taj komfor dodaju i najpodmukliji moguci nacini teranja inata, onda dobijete rat. A da li ce rata biti ili nece, hvala bogu, poceo je da odlucuje – za njih odavno zaboravljeni narod. Pitam se kako li izgleda njihova briga, ljubav i prijateljstvo koje nude i da li ce na kraju biti dosledni svojim kvalitetima ili ce zalupiti vrata bez i jedne reci po obicaju. Sta ako su nepravedno ostavljeni prijatelji sve vreme tu za njih? I sta ako na kraju, po nekom nepisanom pravilu, jedna zena odlucuje o tome da li ce kraj biti – pomirenje ili tragedija? Savet je da se dobro prekalkulisu stvari koje su bile ocekivane i na neki nacin uslovljene poverenjem, u smislu da se sagleda – koliko je za sve ove godine rada od tih ocekivanja ispunjeno i da se na osnovu toga donose odluke. Svako odlucivanje mimo ovih okvira je put ka trajnoj destrukciji druge strane. To se u psihologiji zove egoisticna pohlepa ili pohlepa prouzrokovana pod prisilom neke dominantnije familijarne osobe. Poruka je da dominantna familijarna osoba vise nema nikakvog uticaja i da je postala nebitna. Dakle slobodni ste da odlucujete po svojoj savesti. Konacno!
Zaboravi na pola zivota i donesi odluku o tome kome vise verujes.
Ti si na potezu.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.