Na adrese e-pošte obveznika naknade za odvodnjavanje počela su da stižu obaveštenja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede o umanjenju visine te naknade poljoprivrednicima za 2023. godinu, kao i o njenom ukidanju za narednu.
Kako se navodi u obaveštenju, ovo je predviđeno izmenama i dopunama Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara, koji je stupio na snagu 4. decembra, a koji predviđa da se visina naknade za odvodnjavanje umanjuje za 50 odsto za 2023. godinu fizičkim licima i preduzetnicima, odnosno vlasnicima i korisnicima zemljišta i objekata na melioracionom području.
Izmene se odnose na zemljište upisano u Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG), objekat upisan u Centralni registar objekata u skladu sa zakonom kojim se uređuje bezbednost hrane i ako je istovremeno upisan i u RPG, kao i za objekte upisane u Registar objekata, odnosno u Registar odobrenih objekata u skladu sa zakonom koji se uređuje veterinarstvo, koji je istovremeno upisan i u RPG.
Obveznicima iz ovih kategorija se, prema obaveštenju, od 1. januara 2024. godine, naknada za odvodnjavanje neće naplaćivati.
“Što se tiče plaćanja naknade za odvodnjavanje za 2023. godinu, poljoprivrednici će u narednom periodu dobiti nova rešenja u kojima je utvrđen iznos naknade za odvodnavanje za 2023. godinu, koji će biti dužni da plate u roku od 15 dana”, navodi se u obaveštenju resornog ministarstva.
Ako poljoprivrednici obračunate iznose ne uplate u roku, na taj iznos će se obračunavati zatezna kamata.
Umanjenje, odnosno ukidanje naknade za odvodnjavanje je deo majskog Sporazuma sklopljenog između Vlade Srbije i poljoprivrednika, nakon njihovih protesta. Poljoprivrednici su tada, između ostalog, tražili i potpuno obustavljanje plaćanja takse za odvodnjavanje za tekuću godinu.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.