Za dve nedelje udvostručen broj obolelih od velikog kašlja u Srbiji: Polovina zaraženih u Vojvodini

Za dve nedelje udvostručen broj obolelih od velikog kašlja u Srbiji: Polovina zaraženih u Vojvodini

Izvor: Pixabay.com

30.11.2023

Kategorija: U fokusu

U Srbiji je do sada potvrđeno 298 slučajeva velikog kašlja.

U poslednje dve nedelje skoro je udvostručen broj obolelih.

Epidemiološki presek Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” od 15. novembra pokazao je da ima 157 obolelih, da bi presek od 28. novembra potvrdio da je obolelo 298 ljudi.

Skoro svaki drugi oboleli registrovan je na teritoriji Vojvodine. Iz pokrajinskog Instituta za javno zdravlje kažu za Euronews Srbija da su od početka godine imali 150 potvrđenih slučajeva velikog kašlja.

“Nije bilo smrtnih ishoda, a najveći broj obolelih se registruje u uzrastu 10-14 godina”, kažu u Institutu za javno zdravlje Vojvodine. 

Tokom cele prošle godine, u Srbiji je bilo prijavljeno samo pet slučajeva oboljevanja od ove bolesti. 

Pedijatri kažu da su najugroženija deca koja imaju pridružene bolesti, te nisu mogla da prime vakcinu koja štiti od velikog kašlja, ali i novorođenčad. Njih je najviše u bolnicama.

Vakcina, koja sadrži komponentu protiv velikog kašlja, prima se u nekoliko doza. Primarna vakcinacija ide u tri doze od navršenih dva do šest meseci života. Prva revakcinacija je sa dve godine života, a druga pred polazak u školu.

“Vakcinacija je, uz postizanje ciljnog obuhvata od 95 odsto planirane populacije, najefektivnija mera individualne, ali i kolektivne zaštite dece koja zbog uzrasta ili postojanja trajnih kontraindikacija ne mogu biti vakcinisana”, kažu u Batutu.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.