Predstava “Marija Ručara” u sredu, 22. novembra, kod “Klare i Rose”: Krik svih nas koji smo ućutkani

Predstava “Marija Ručara” u sredu, 22. novembra, kod “Klare i Rose”: Krik svih nas koji smo ućutkani

Objavio: Magločistač

21.11.2023

Kategorija: Subotica

U sredu, 22. novembra, u 13.30 časova, u prostorijama Udruženja građama “Klara i Rosa” (Petefi Šandora 15), odigraće se predstava „Marija Ručara“ u izvedbi “Hleb teatra” iz Beograda.

“Marija Ručara” je scenska interpretacija nepravedno zaboravljenog dela srpskih nadrealističkih pesnika Dušana Matića i Aleksandra Vuča.

Radi se o poemi objavljenoj 1935. godine u izdanju Knjižarnice „Svetlost“ Lazara P. Vukićevića iz Beograda kao prvoj knjizi edicije „Poezija i kritika“, ali je još pre puštanja u prodaju bila zabranjena, a nepovezani primerci uništeni.

“‘Marija Ručara’ i u sadašnjem vremenu snažno progovara o položaju žene, radnice i predstavlja jasan krik obespravljene žene, kao svih nas koji smo ućutkani i čije se mišljenje i stav o gradu i zemlji u kojoj živimo ne uvažava, već je najglasniji zov profita a surovo ekspoloatatisanje ljudi, prirode, zemlje vidljivo na svakom koraku. Kroz ovu temu želimo da ukažemo na potencijalne perspektive prevazilaženja i revolucionarizovanja uslova svakodnevnog života u vreme globalnog neoliberalnog kapitalizma, njegovih paradigmi, politika, tehnika kontrole, zastrašivanja, uslova rada, migracijskih režima i demokratije”, navodi se u pozivu.

Režiju i dramaturgiju potpisuje Sanja Krsmanović Tasić, dok u predstavi igraju Marta Keler, Jugoslav Hadžić, Danilo Karapandža, Sanja Krsmanović Tasić.

Gostovanje “Hleb teatra” realizuje se uz podršku Nezavisne kulturne scene Srbije (NKSS).

TAGOVI:
Klara i Rosa

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.