U poslednja dva meseca, u Subotici je sve više žena i dece migranata koji, prema rečima volontera koji im pomažu, „moraju da spavaju napolju, na otvorenom, jer je centar samo za muškarce“, ne i za porodice.
„Iako nevidljive u javnom prostoru, brojne sirijske, iračke, kurdske porodice nemaju pristup nikakvoj zaštiti ni smeštaju, posebno su ugroženi od krijumčara koji ih kontrolišu, prebacuju, prete i vrše fizičko nasilje nad njima“, naveo je Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila na svom Tviter nalogu.
Jedna od porodica, sa kojom su tokom vikenda razgovarali volonteri humanitarne organizacije No name kitchen u Subotici, nalazi se u šumi sa četvoro dece starosti od dve do 12 godina.
Kako se navodi u postu ove organizacije na društvenoj mreži Tviter, „majka ima mnogo rana na nogama od dugih putovanja i sve im je komplikovanije sa decom na ovoj teškoj ruti“.
Kako navode, oni žele da se pridruže delu svoje porodice koja se nalazi u Nemačkoj, ali im to za sada ne polazi za rukom zato što su više puta pušbekovani (vraćeni) sa mađarske granice.
Pomoć u hrani, odeći i obući, tokom njihovog boravka, pružili su im volonteri ove organizacije, kao i volonteri Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila koja im pruža i korisne informacije.
Prema rečima volontera koji su govorili za Magločistač, porodice sa decom trenutno se smeštaju samo u kampu u Beogradu, u Krnjači, dok se u ostalim kampovima smeštaju jedino samci.
Krajem oktobra Mađarska je pušbekovala šestočlanu porodicu iz Sirije čak četiri puta u toku sedam dana.
„Otac je svaki put prebijan pred svojom decom uzrasta od dve do sedam godina. Ova porodica iz Halepa boravi na otvorenom. Informisali smo ih o pristupu porodičnom kampu i zdravstvenoj zaštiti, i dali im humanitarnu pomoć“, navodi se u postu Centra.
Dodaje se da je u septembru bio prisutan rekordan broj porodica na severu zemlje. Najviše je kurdskih, sirijskih, i izbeglica iz Turske koji žive u nehumanim uslovima.
„Ferhad, Kurd iz Iraka, pre dva dana je sa svojom ženom i petogodišnjim sinom stigao u šumu na granici sa Mađarskom, gde je bio izboden nožem od strane krijumčara. Naš tim je pomogao Ferhadu da dobije zdravstvenu zaštitu i previjanje u Prihvatnom centru u Subotici, iako u centru ne primaju porodice“, upozorili su iz Centru za zaštitu i pomoć tražiocima azila.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.