Veštačka inteligencija je do sada našla svoju primenu u generisanju tj. kreiranju sadržaja poput video-igara, muzike, tekstova, ali i fotografija, što je omogućilo da se – bez angažovanja čoveka – računarima, putem neke od brojnih dostupnih alatki. formira originalan sadržaj na osnovu unetih parametara.
Upravo na ovaj način nastale su i brojne fotografije polaznika radionica Udruženja za edukaciju i razvoj informacionih tehnologija Coder Club iz Bačke Topole, koje su neplanski rezultirale izložbom, otvorenom u petak, 30. juna, u potkrovlju bačkotopolske Biblioteke “Eržebet Juhas”.
Tom prilikom, predsednik Coder Club-a Čaba Vereš je, naime, rekao da se za izložbu nisu pripremali, ali da se ispostavilo da je to jedna dobra ideja:
“Tokom rada na alatima veštačke inteligencije, ljudi iz biblioteke su prepoznali da su ove fotografije zanimljive i za izložbu, što mi nismo bili prepoznali dok smo radili na njima. Sada mi je drago što smo kao klub u prilici da pokažemo i neku kreativnu stranu našeg rada, a ne ‘samo’ tehničku. Ovim umetničkim delima naši članovi su izrazili svoje mišljenje i ideje, koje su vredne pažnje”.
Kako je naglasio, izložba “Veštačka inteligencija u slikama” je prva ovakve vrste u širem okruženju.
“Siguran sam da nema ovakvih izložbi šire. U Njujorku je pre par meseci bilo nešto slično, ali zapravo klasična izložba fotografija na kojoj je pobedila jedna kreirana pomoću veštačke inteligencije, zbog čega se autor odrekao nagrade, čime je hteo da skrene pažnju fotografima na upotrenu ove alatke”, rekao je Vereš.
Na fotografijama kreiranim pomoću veštačke inteligencije, mladi autori, uzrasta od 8 do 16 godina, radili su unazad mesec dana i program su lako savladali.
“Trebalo je možda malo vremena da se probije početnički led, jer oni ranije nisu ispoljavali svoju kreativnu stranu na ovaj način, već su samo tehnički osposobljavani za ovo, što zapravo i nije sasvim novo. Međutim, do sada se možda više prepoznavalo korišćenje ovih alata za kreiranje teksta, plagijata i tome sličnog, a sada već i za nešto novo i zanimljivo, poput fotografija”, smatra Čaba Vereš.
U interesantnom nizu koji čine “Grad od knjiga”, “Tesla na parkingu električnih vozila”, “Betmenov slobodan dan”, našla se i slika pod naslovom “Jazavičar u džungli” trinaestogodišnje Tare Karabasil.
Kako ona kaže za Magločistač, premda je tema interesuje, sa alatkama veštačke inteligencije se prvi put susrela na radionicama Coder Club-a:
“Program je jednostavan i u njemu nije bilo teško raditi. Napravila sam više slika, neke mi nisu dobro uspele, ali kod većine sam dobila ono što sam zapravo tražila. Ova koja je izložena predstavlja jazavičara koji prolazi kroz džunglu”.
Rad sa alatkama je vežbala oko mesec dana dok nije usavršila njihovu upotrebu, a nakon što se sa njima upoznala, nastaviće da se poigrava sa mogućnostima.
“Jednostavno je za rukovanje – samo se upiše šta se traži i program izbaci sliku. Mislim da je veštačka inteligencija budućnost koja je zapravo već prisutna. Zato mi mnogo pomaže što sam član Coder Club-a jer za većinu sajtova koje smo mi koristili nisam ni znala”, ocenjuje Tara.
Oni koji bi želeli da se oprobaju u baratanju, na primer, alatkom Bing Image Creator, koju su u klubu prepoznali kao najbolju zbog njene jednostavnosti, brzine i besplatne dostupnosti, moći će to da učine 13. septembra u prostorijama Coder Club-a, kada će po drugi put biti organizovana jedinstvena manifestacija “Noć programiranja”.
Do tada, izložba “Veštačka inteligencija u slikama” će biti dostuona u bačkotopolskoj biblioteci tokom leta, a prva ponuda za njeno gostovanje već je stigla.
“Dobio sam poziv iz Subotice, gde su me pitali da li će ovo biti putujuća izložba, i gde su rekli da su zainteresovani. Da budem iskren, iznenadio sam se, jer se nismo pripremali ni za ovu izložbu, a ne da izlažemo negde dalje, ali imamo na čega da budemo ponosni i o čemu da razmišljamo”, kaže Čaba Vereš, dodajući da će poraditi na toj ideji.
A za gostovanje će biti spremni kada se aktuelnoj izloženoj grupi od blizu 40-tak radova pridruže i neki nova dela, zaključuje on:
“Veoma brzo se menja svet veštačke inteligencije, i alati se razvijaju izuzetnom brzinom, čak na svakih deset dana se može primetiti neka značajna promena. Ako bismo nastavili da se bavimo ovim, siguran sam da bismo mogli da napravimo još kvalitetnije fotografije i da veštačkoj inteligenciji damo još složenije komande kako bismo dobili što bolji željeni rezultat i onda možda i gostovali sa izložbom”.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.