OKRUGLI STO: ŽENE POSEBNO UGROŽENE U IZBEGLIČKOJ KRIZI

OKRUGLI STO: ŽENE POSEBNO UGROŽENE U IZBEGLIČKOJ KRIZI

Foto: vojvodina.gov.rs

Objavio: Magločistač

27.10.2015

Kategorija: Subotica

Evropa je u situaciji koja nije dostojna Evrope

 

Poseban aspekt humanitarne izbegličke krize u Evropi i u regionu jesu žene u izbeglištvu, zbog čega na njih treba obratiti posebnu pažnju, jer imaju specifične potrebe i predstavljaju posebno ranjivu grupu, zaključeno je na okruglom stolu u Novom Sadu.

Žene češće postaju žrtve trgovine ljudima, ali i silovanja, rečeno je na okruglom stolu “Žene u izbeglištvu – Srbija tranzitna zemlja”.

Potpredsednica Skupštine Vojvodine Maja Sedlarević kazala je da su žene posebno ugrožena kategorija među izbeglicama sa Bliskog istoka i ocenila da se o tom aspektu problema ne vodi dovoljno računa.

Ona je ocenila i da Evropa nema sistemsko rešenje za tekuću humanitarnu katastrofu sa izbeglicama i dodala da su u pojedinim evropskim zemljama prisutni i ksenofobija i šovinizam, koji se emituju i sa najviših mesta u državama.

Foto: vojvodina.gov.rs

Foto: vojvodina.gov.rs

Potpredsednik Pokrajinske vlade i komandant Pokrajinskog štaba za vanredne situacije Miroslav Vasin upozorio je da u pojedinim evropskim zemljama desnica toliko jača da se sve to pretvara “u jednu fašističku priču”.

“Govor mržnje i situacija u pojedinim društvima podseća na tridesete godine 20. veka”, ocenio je Vasin.

On je upozorio da, ukoliko Nemačka, Austrija i ostale zemlje u koje su se izbeglice uputile odluče da zatvore granice, može doći i do ozbiljnije koncentracije izbeglica u Srbiji.

Vasin je dodao da Pokrajinski štab za vanredne situacije čini sve da bude spreman i za takav scenario.

Republička poslanica Aida Ćorović ocenila je da tabloidni mediji u Srbiji neprestano “pumpaju” mržnju prema Bošnjacima i Albancima pa je samim tim logično da istu takvu mržnju pumpaju i prema izbeglicama Arapima.

“Ali, i Evropa pokazuje užasnu netrpeljivost kada su muslimani, kada je islam u pitanju. Zato su blasfemične izjave evropskih zvaničnika povodom izbegličke krize, kada se pozivaju na toleranciju kao evropsku vrednost. Ne postoji dijalog između hrišćanstva i islama i to je pitanje dugoročnog dijaloga koji će morati da menja svet”, ocenila je Aida Ćorović.

Predstavnica Ženskog foruma iz Velenja u Sloveniji Aleksandra Vasiljević podsetila je da se u Evropi često govori o tome kako je prosečna starost stanovništva velika, ali se istovremeno iskazuje strah prema mladim izbeglicama koje dolaze iz Afrike i Azije.

“Deo Slovenije se plaši ovih ljudi koji dolaze i to je zabrinjavajuće. Potrebno je više saosećajnosti sa tim ljudima”, kazala je Aleksandra Vasiljević.

Foto: Autonomija

Foto: Autonomija

Predstavnica Centralnoevropske mreže za ravnopravnost iz Hrvatske Daša Šašić Žilović ocenila je da je Evropa u situaciji “koja nije dostojna Evrope”.

“Mi gledamo na tu priču kao da su to vanzemaljci koji hodaju našim ulicama. Ta atmosfera straha je velika i produbljuju je izjave o tome da je rečc o muslimanima i o ljudima koji žele da nam oduzmu posao”, kazala je ona.

Daša Šašić Žilović je ocenila da je situacija sa izbeglicama “vruć krompir u regionu”, a iu Hrvatskoj još i dodatno, jer se koristi u u predizborne svrhe.

“To nije samo humanitarna već i politička kriza”, kazala je ona.

Predstavnik Fondacije B92 Gordan Paunović ocenio je da podaci MUP-a Srbije i nadležnih državnih organa o broju izbeglica koji su prošli kroz Srbiju nisu tačni, jer do septembra meseca nije ni postojala prava evidencija broja izbeglica koji su ušli u zemlju.

“Nedostatak ispravne statistike dovodi do toga da ne možemo da uspostavimo realne parameter šta je tim ljudima sve potrebno na terenu, jer se ne zna koliko ih ima. Ne postoji racionalan sistem odnosa naše države prema ovoj krizi”, rekao je Paunović i ocenio da će se problemi dodatno uvećati pošto doalzi zima.

Predstavnica Centra građanskih vrednosti iz Subotice, novinarka Natalija Jakovljević kazala je da je u medijima u Mađarskoj bilo veoma mnogo šovinizma i ksenofobije u izveštavanju o izbegličkoj krizi.

Okrugli sto su organizovali Ženska platforma za razvoj Srbije 2014-2020. i nemačka Fondacija Fridrih Ebert.

Izvor: Autonomija

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.