Prosečne zarade u Subotici, Bačkoj Topoli i Malom Iđošu ispod republičkog, ali i pokrajinskog proseka

Prosečne zarade u Subotici, Bačkoj Topoli i Malom Iđošu ispod republičkog, ali i pokrajinskog proseka

Izvor: Pixabay.com

29.06.2023

Prema izveštaju Republičkog zavoda za statistiku (RZS), prosečna zarada u Bačkoj Topoli u prvom kvartalu ove godine, bez poreza i doprinosa, iznosila je 67.350 dinara, a u Malim Iđošu oko 5 hiljada manje, što je uz Bač među najnižim primanjima u poređenju sa ostalim vojvođanskim naseljima.

Istovremeno, za prva tri meseca tekuće godine, Subotičani su u proseku zarađivali 73.999 dinara, dok je na nivou cele Vojvodine statistički prosek 79.065 dinara neto, navodi se u saopštenju RZS-a.

Standardno, najviša su primanja zaposlenih u Beogradskom regionu, gde je plata u proseku iznosila 105.632 dinara.

Kada je u pitanju prosečna zarada na nivou cele Srbije, ona je bez poreza i doprinosa iznosila 83.812 dinara, ali uz značajne razlike po sektorima, pa su tako najmanje zarađivali preduzetnici – 42.461 dinara, sledi javni sektor sa 87.106 dinara, a najbolje su rangirani zaposelni kod pravnih lica sa prosečnih 89.008 dinara.

Po oblastima rada, u prvom kvartalu tekuće godine, najviše su zarađivali zaposleni u sektoru informisanja i komunikacija – 200.896 dinara neto, dok su namanje bili plaćeni pružaoci usluga smeštaja i ishrane, sa 50.238 dinara.

Statistika kaže i da su bruto i neto zarade u Srbiji u periodu januar–april ove u odnosu na isti period prošle godine nominalno veće za 15,3 posto, ali realno manje za 0,4 posto.

Pik inflacije sa 16,2 odsto bio je, prema podacima RZS-a, dostignut u martu, nakon čega se beleži blagi pad, pa je ona u maju iznosila 14,8 odsto, a za isti procenat su u maju ove, u poređenju sa istim mesecom prošle godine, povećane bile i potrošačke cene

Sindikalci traže da minimalac bude 50.299 dinara

Krajem maja, Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) zatražio je da se već od junske zarade minimalani radni sat obračunava po 289 dinara, umesto dosadašnjih 230, odnosno da minimalac bude 50.299 dinara koliko, kako smatraju, sada iznosi minimalna potrošaka korpa.

Minimalnu zaradu, koja je trenutno za oko 10 hiljada dinara niža od osnovne potrošačke korpe, prema podacima sindikalaca, u Srbiji dobija oko 400 hiljada zaposlenih, na čije račune – u zavisnosti od broja radnih dana u mesecu – leže oko 40 hiljada dinara.

“Predstavnici Saveza su na sastanku ukazali da je došlo do značajnih promena kod elemenata za utvrđivanje minimalne cene rada, u skladu sa članom 112. stav 3. Zakona o radu, koji se odnose na rast potrošačkih cena i rast minimalne potrošačke korpe. Navedeni predlog je u skladu sa već postignutim dogovorom socijalnih partnera da od 2021. godine minimalna zarada bude na nivou minimalne potrošačke korpe, poslednje objavljene za februar 2023. godine”, navodi se u saopštenju sindikalaca.

Ovaj predlog za utvrđivanje nove minimalne cene rada za 2023. Godinu upućen je Socijalno-ekonomskom savetu Republike Srbije.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.