Predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV), Tomislav Žigmanov, pozdravio je danas činjenicu da je Evropski parlament pozitivno ocenio učešće Hrvata u vlasti u Srbiji.
“Rezultat naše stranke na poslednjim parlamentarnim izborima, kao i postizborni događaji koji su rezultirali izborom Žigmanova za ministra u Vladi Srbije su u ovoj rezoluciji pozitivno vrednovani”, navodi se u saopštenju DSHV-a.
Komitet za spoljne poslove Evropskoga parlamenta usvojio je 10. maja Rezoluciju o izveštaju Komisije o Srbiji za 2022. godinu. Nakon što je usvoji i Evropski parlament, biće prosleđena Evropskoj komisiji na usvajanje, a izveštaj o napretku Srbije u oktobru biće dostavljen Vladi Srbije.
Takođe, dodaje se, Komitet je pozdravio nedavni napredak u bilateralnim odnosima Srbije i Hrvatske te imenovanje ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog iz hrvatske manjine.
“DSHV je na stanovištu da prepoznavanje doprinosa jedine relevantne političke stranke Hrvata u Srbiji demokratskim procesima u našoj domovini te obnovi regionalne saradnje, na spomenuti način, jeste priznanje koje je jednako značajno kako za Vladu Srbije, tako i za ceo hrvatski narod u ovoj državi”, istakao je Žigmanov kao potpisnik saopštenja.
On smatra da ono može poslužiti za nadogradnju politike podsticanja nacionalnomanjinskih doprinosa srpskom društvu, u specifičnim kontekstima u kojima Hrvati već duće vreme doznačuju svoje političke potrebe.
Napomenuo je i da Rezolucija sadrži i brojne druge opaske, ocene i predloge iz različitih područja društvenog života koji se tiču statusa Srbije kao zemlje kandidata za članstvo u Uniji.
“DSHV će kao i do sada, u saradnji sa partnerima u vlasti, dati svoj doprinos. Tako ćemo nastaviti pružati aktivnu podršku ključnom spoljnopolitičkom cilju Srbije, a to je članstvu u Evropskoj uniji”, zaključio je Žigmanov.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.