Program Savremene galerije Subotica za Noć muzeja: Predavanja, radionice, performans

Program Savremene galerije Subotica za Noć muzeja: Predavanja, radionice, performans

Savremena galerija Subotica, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

15.05.2023

Kategorija: Subotica

U sklopu manifestacije “Muzeji za 10”, u Savremenoj galeriji Subotica će u utorak, 16. maja, biti održano predavanje “Život i inspiracija: Predstave vode kroz istoriju umetnosti”.

Program počinje u 19 časova, a predavanje će održati kustos galerije, Miroslav Jovančić.

“Voda je osnovni element života na zemlji i neizostavni je deo ljudske civilizacije i kulture. Ona je nosilac značenja i simbola, deo rituala i obreda i inspiracija u umetnosti kroz koju se kontinuirano istražuje u raznim medijima i temama”, navodi se u pozivu.

Radionica “Maske za velike i male”, kao prateći program izložbe Aleksandrije Ajduković “Debeli utorak”, biće održana u sredu, 17. maja, u 18 časova.

Radionica je namenjena svim uzrastima, a kako je broj učesnika ograničen na 12, neophodno je prijaviti se putem mejla pedagog.sgsu@gmail.com najkasnije do utorka, 16. maja.

Na radionici će učesnici moći pogledati film umetnice Aleksandrije Ajduković “Debeli utorak”, a nakon toga će raditi svoje verzije maski. Materijal obezbeđuje Savremena galerija Subotica.

Radionicu će voditi viša muzejska edukatorka galerije, Jasmina Vidaković.


Predavanje “Oslonac i saveznik: Kako nam muzeji mogu pomoći da promenimo svet” biće, pak, održano u četvrtak, 18. maja, sa početkom u 18 časova.

Od prvih kolekcija začudnih predmeta do planski ustanovljenih i prikupljenih zbirki, muzeji su prošli dug put. Više od mesta za puko nagomilavanje starina, muzeji su riznice znanja o nama, našem svetu i svim identitetima koji ga oblikuju. Sve muzejske kolekcije, gde god se nalazile, pričaju nam jedinstvenu priču o pokušaju čoveka i društva da se poboljšava i napreduje.

Predavanje će se baviti istorijom muzeja kao trezora znanja i ukazaće na mogućnost upotrebe insutitucije u plemenitu svrhu razvoja kako pojedinca, tako i zajednice.

Predavač: Nela Tonković, istoričarka umetnosti.


Petak, 19. maj, rezervisana je za performans “Kabare jednog uljeza”, kojim se ujedno i zatvara izložba Branka Miliskovića “Artefakti”.

Program počinje u 19 časova.

Vokalni performans „Kabare jednog uljeza“ nakon Pariza, Montreala, Vintertura i Beograda, biće izveden kao specijalna verzija, konstruisana za specifičan prostor Savremene galerije Subotica. Intenzivan za samog posmatrača, Miliskovićev nastup računa na emotivnu reakciju publike. Izvođenjem bezvremenih melanholičnih melodija i romansi na srpskom, engleskom i nemačkom jeziku, umetnik sugestivno uvlači posmatrača u sopstveni prostor. Emocije, ritam i kontrola nastupa kao i snažno prisustvo umetnika, koje se ne odvaja scenom, već se asimiluje sa publikom – uvodi nas u registar osetljivosti, razdražljivosti i slabosti kojima umetnik vešto manipuliše. Za Miliskovića „uljez” je subjekat ili sistem koji se infiltrira u određenu grupu ljudi sa ciljem da dođe do saznanja, a često ima potrebu da strateški manipuliše i kolonizuje odabranu teritoriju.

Kustoskinja izložbe: Tamara Kucor.

Manifestacija “Muzeji za 10” održava se povodom Noći muzeja, koja se ove godine obeležava od 16. do 19. maja.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.