JAVNA RASPRAVA U SUBOTICI: RTS JE NEZAVISAN MEDIJ

JAVNA RASPRAVA U SUBOTICI: RTS JE NEZAVISAN MEDIJ

Foto: Magločistač

15.10.2015

Kategorija: Društvo

Na pitanje da oceni, na skali od 1 do 10, u kojoj meri je RTS nezavisan medij, Bujošević odgovara pitanjem: “Šta znači nezavisan? Ajde to da definišemo. Ako me pitate da li me neko zvao, ne, niko me nije zvao. Ja nemam nameru da budem ta vrsta direktora ovde. Ja hoću da imam strašno jake urednike i da svako u Srbiji zna ko su urednici naših programa”. 

Nakon insistiranja na pitanju da li je RTS nezavisan medij, Bujošević je odgovorio povrdno.

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

RTS nema nameru da u budućnosti mnogo menja na postojećoj programskoj šemi, međutim, u narednom periodu predviđeno je da se na nedeljnom nivou emituje 20 sati novog medijskog sadržaja što podrazumeva kulturno-umetnički, zabavni i informativni program, poručio je Bujošević građanima na današnjoj javnoj raspravi, održanoj u Subotici.

Kao jedinu zamerku na svoj program, generalni direktor RTS-a kaže da, osim emisije “Građanin” koja se bavi nacionalnim manjinama, nedostaje više sadržaja koji se tiču nacionalnih zajednica u Srbiji ali, kako obrazlaže, “nismo do kraja sigurni kakav taj program treba da bude”.

Kritičan ili objektivan, pitanje je sad?

“Nedostaju emisije na albanskom, bugarskom i rumunskom jeziku, dok su emsije na mađarskom zastupljene na RTV-u. Postoji emisija na romskom ali, na javnoj raspravi koja je nedavno održana u Nišu, nisu zadovljni emisijom”, rekao je Bujošević, dodajući da je kao razlog je najčešće navođeno da su u emisiji najviše zastupljeni Romi iz Vojvodine, a da nema i onih iz Niša.

RTS, za sada, ima samo jednu emisiju koja se bavi nacinalnim zajednicama od nazivom “Građanin” za koju Bujošević smatra da je nedovoljna.

Kada je reč o istraživačkom novinarstvu, kojeg manjka na javnom servisu, Bujošević objašnjava da uopšte ne voli pojam istraživačkog novinarsta i da je svako novinarstvo istraživačko ili nije novinarstvo. On je pojasnio da je pitanje da li ste objektivni ili niste objektivni.

“Ako radite ozbiljan tekst za nedeljne ili dnevne novina, to je istraživačko novinarstvo. Rad Vlade je svaki dan suštinski na programima RTS-a i on je i kroz vesti i kroz debatne emisije prisutan”, pojasnio je Bujošević.

Na pitanje novinara da oceni, na skali od 1 do 10, u kojoj meri je RTS nezavisan medij, Bujošević odgovara pitanjem:

“Šta znači nezavisan? Ajde to da definišemo. Ako me pitate da li me neko zvao, ne, niko me nije zvao. Ja nemam nameru da budem ta vrsta direktora ovde. Ja hoću da imam strašno jake urednike i da svako u Srbiji zna ko su urednici naših programa”.

Nakon insistiranja na pitanju da li je RTS nezavisan medij, Bujošević je odgovorio potvrdno.

Posredna nezavisnost

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

Bujošević je, na pitanje da li smatra da vlast previše dominira na RTS-u, rekao da će se opozicija uvek žaliti na to da nije dovoljno zastupljena u programima.

Na skupu je raspravljano i o tome da li RTS dovoljno prostora posvećuje emisijama koje su usmerene na teme ratova devedesetih godina na prostoru bivše Jugoslavije, na šta je Bujošević prokomentarisao da je “takvih emisija uvek bilo koliko hoćete”.

“Dok su drugi demonstrirali protiv RTS-a, mi smo još pre nekoliko godina puštali filmove o Srebrenici i nedavno o ‘Oluji’”, rekao je on.

Bujošević takođe ističe i da je Vlada Srbije dužna da obezbedi naplativost programa koja bi na mesečnom nivou građane mogla da košta oko 500 dinara što je 6.000 dinara godišnje.

RTS-u je na godišnjem nivou za normalno funkcionisanje potrebno 90 miliona evra, kaže Bujošević.

“RTS samo traži ono što je odredio zakon i što je obaveza Vlade, a to je nesmetano i normalno funkcionisanje”, rekao je Bujošević.

On navodi da taksa sada nije naplativa, i ukoliko bi tako ostalo, troškovi sudskog izvršitelja iznosili bi 10.000 dinara što je više od iznosa godišnje takse od 6.000 dinara.

RTS ima 5 TV kanala, 4 radijska programa, web stranicu i 24 dopisništva. Prema istraživanjima ove medijske kuće, program RTS 1 je najgledaniji u Srbiji.

Javna rasprava održana je u organizaciji Radio-televizije Srbije i uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji, a cilj rasprave je da građani, civilne organizacije i druge ustanove, kroz diskusiju daju svoje sugestije kako bi se unapredio program i usaglasio sa potrebama i očekivanjima građana.

Nakon nedavno održane debate u Nišu i danas u Subotici, o programima RTS-a raspravljaće se i 22. oktobra u Beogradu.

Natalija Jakovljević (Magločistač)

pecat1

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.