Više stotina Subotičana okupilo se večeras na gradskom trgu u Subotici gde su odali poštu tragično stradalima u pucnjavi koja se dogodila u sredu, 3. maja, u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu, u kojoj je trinaestogodišnji učenik pištoljem usmrtio osmoro svojih vršnjaka i radnika obezbeđenja, dok je teško ranjeno šestoro učenika i jedna nastavnica.
Samo dva dana kasnije, u Mladenovcu se dogodio novi slučaj masovnog ubistva gde je 21-godišnjak ubio osmoro ljudi, a ranio 14.
Subotičani su na gradskom trgu palili sveće, donosili cveće, ostavljali plišane medvediće, dok je na jednoj od plišanih igrački ostavljena i pisana poruka „Neka vas anđeli čuvaju“.
Na licima okupljenih građana, među kojima je bilo dece, roditelja, nastavnika i profesora, bila je vidljiva tuga i bol, dok su mnogi brisali maramicom suzne oči ili jednostavno zaplakali nakon što su zapalili svoju sveću.
Subotičani sa kojima smo razgovarali kažu za Magločistač da su došli da odaju poštu stradalima jer se osećaju slomljeno, još uvek su u šoku, a dešavanja u proteklim danima im izgledaju prosto neshvatljiva…
Direktor subotičke Politehničke škole, Iso Planić, rekao je da u ovom momentu želi da iskaže da saoseća sa onima koji su tragediju doživeli.
„Najviše imam potrebu da ćutim. Mislim da je situacija nekako upravo takva. Treba razmisliti o ovome svemu, izvući zaključke i raditi na tome da se stvore uslovi da se ovakve stvari nikada više ne ponavljaju. To je ono što nam je potrebno“, poručio je.
Kao prosvetni radnik, on je naveo da će nastavni kadar škole još više da radi sa đacima.
„Želimo da pokažemo da imamo i snage i pameti da svoj posao odgovorno radimo. Želimo da uradimo sve ono što je moguće kako se ovo više ne bi ponavljalo“, kazao je Planić.
Otac dvoje maloletne dece, Davor Marko, kaže da je zabrinut zbog situacije koja je prisutna u društvu, a koju je ocenio kao vrlo alarmantnu.
„Kada gledamo šta se dešava u Srbiji u poslednjih nekoliko dana, kao roditelji svesni smo da su to posledice jednog nakaradnog sistema vrednosti i jednog izvitoperenog sadržaja koji se deci konstantno nudi u javnoj sferi, putem medija, putem raznih javnih istupa, društvenih mreža. Došlo je krajnje vreme da se preduzmu konkretni koraci da se ovakve tragedije preveniraju“, ocenio je.
Smatra da je obaveza roditelja da konstantno razgovaraju sa svojom decom.
„Trudimo se da pratimo šta oni gledaju na društvenim mrežama, kakve igrice igraju, da saznamo o čemu razmišljaju i o čemu razgovaraju sa svojim vršnjacima. Mi smo kao roditelji tu za njih, i treba da znaju da sa nama uvek mogu da razgovaraju ako ih nešto tišti“, rekao je Marko.
Da podeli tugu i odgovornost, ali i zbog osećaja zajedništva, večeras je među okupljenima bio i direktor Gimnazije „Svetozar Marković“, Dušan Pavlović.
„Loše se osećam. Nije ovo normalno… Ovo se nama prvi put dešava, ovo smo gledali samo u Americi, i bilo nam je sve tako strano i nemoguće jer smo računali na to da smo možda zdravije društvo u nekom pogledu, da nemamo takve pojedince koji će tako nešto uraditi, ali na žalost, evo – desilo nam se“, kazao je.
I Subotičanin Ivan Saveljić gleda tragično na ovu situaciju, zabrinut je jer smo, kaže, svedoci toga da se posle jedne tragedije dešava druga, „da deca to kopiraju“.
„Kao društvo u celini, mi smo omanuli svi zajedno, od institucija preko televizije, do roditelja. U celoj tragediji je još gore što se pojavilo oko 43.000 lajkova na društvenim mrežama na ovakve događaje. Mi definitivno nešto moramo da menjamo“, ocenio je.
On je podsetio da su pojedine susedne zemlje odredile šta može da se prikazuje na televiziji, a šta ne može, šta je zdravo, a šta nije.
„Da bi se ovako nešto sprečilo da se nikada više ne ponovi, moramo svi zajedno da stavimo prst na čelo i da krenemo od nule – od početka“, poručio je Saveljić.
Subotičanka, Anita Žerai, smatra da, osim roditelja, ovde mnogo odgovornih.
„Ne osećam se dobro. Jako je tužno i uznemirujuće to što se dogodilo. Ne postoje adekvatne reči. Samo tu stojimo i gledamo… Užasno je“, kazala je.
Ona je navela da je i njena ćerka prolazila kroz vršnjačko maltretiranje u školi koje je trajalo godinu i po dana, nakon čega je svoje dete ispisala iz te škole i doselila se sa svojom porodicom u Suboticu kako bi ovde započeli novi život.
„Ovakve stvari ostavljaju trag do kraja života. Moja ćerka ni danas nije prevazišla sve ono što joj se dešavalo i što je preživljavala. Jako je važno da razgovaramo sa svojom decom. Ja sa mojom ćerkom imam jako dobar odnos koji je pun poverenja, ne samo kao majka-ćerka, nego i kao drugarice. Smatram da je to jako važno“, istakla je Žerai.
Građani su se okupili u petak, 4. maja, na gradskom trgu na poziv Gradskog saveta roditelja.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.