U Savremenoj galeriji Subotica u četvrtak, 15. oktobra, u 18 časova biće održano predavanje Istorija ženskog ludila: Lov na veštice.
Predavanje će održati diplomirana psihološkinja i psihoterapeutkinja pod supervizijom Nina Racić.
Predavanje se održava u okviru edukativnih i pratećih programa izložbe Ona: slika žene iz kolekcije Savremene galerije Subotica koja je otvorena do 17. oktobra.
„Tokom poslednje decenije, u okviru feminističke teorije, vodi se diskusija o relaciji između pola, mentalnih oboljenja i institucija koje su zadužene za brigu o osobama koje pate od nekog mentalnog oboljenja. U ovom predavanju akcenat će biti stavljen na „žensko ludilo“, odnosno promenu diskursa ludila kroz istoriju, koji je ženu obeležio kao zlu. Analizirajući zapise još od Starog Egipta, možemo primetiti da je žena ona koja je „slaba“ na mentalna oboljenja i vrlo podložna lošim uticajima okoline, što je šablon koji se dalje kroz istoriju nastavio. Naravno, tadašnja objašnjenja nisu bila strogo naučna, već su sadržala mnoge magijsko-demonološke kompomente. Histerija je mentalna bolest koja je u mnogim kulturama bila različito interpretirana, ali ono što je svima bilo zajedničko je činjenica da je pomenuta „dijagnoza“ uvek bila pripisivana samo ženama, za šta su uglavnom one same bile odgovorne, zbog svog „grešnog ponašanja“. Žensko ludilo o kojem se govori, ima korene u „veštičarenju“. Ono je bilo neka vrsta odbrambenog mehanizma žena i njihov način da izađu iz uloge „dobre žene“ u strogom patrijarhalnom poretku. Za neke od njih, ovo je bio jedini način na koji su mogle da se izraze o traumatskim iskustvima kroz koja su prolazile. Lov na veštice bio je vrsta bihevioralne kontrole žena i njihovo ponovno postavljanje u poziciju žrtve. Magija, veštice, kao i pojam normalnosti, zavise od verovanja, kulture i normi nekog društva, ali njihova kontinuirana negativna asocijacija sa ženama služila je društvenoj kontroli i dominaciji i održanju patrijarhalnog poretka.“
Nina Racić
(Magločistač)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.