Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) je danas podsetio da se navršava punih 15 godina od osnivanja Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata kao prve profesionalne ustanove ove nacionalne zajednice na području kulture.
„Glede toga posebno ističemo činjenicu da je ključnu ulogu u procesima koji su tome prethodili imao DSHV, budući da je politička stranka Hrvata u Vojvodini politički artikulirala i borila se za ovu ideju. U tim su nastojanjima presudnu ulogu imali tadašnji zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srbije Petar Kuntić i zastupnik u Skupštini Autonomne Pokrajine Vojvodina (pokojni) Dujo Runje“, navodi se u saopštenju za javnost.
Iz DSHV-a podsećaju da je Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata utemeljen od strane dve institucije vlasti – regionalne, Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine, i nacionalno-manjinske, Hrvatskog nacionalnog veća u Republici Srbiji:
„Najprije je usvojena Odluka na sjednici Skupštine AP Vojvodina od 10. ožujka 2008. godine, a uslijedila je Odluka HNV-a koja je donijeta na sjednici održanoj na današnji dan prije 15 godina. Prema toj Odluci, Zavod je osnovan radi očuvanja, unaprjeđenja i razvoja kulture hrvatske manjinske zajednice u Vojvodini, a temeljna je programska misija sadržana u radu na znanstvenim, stručnim, razvojnim i primijenjenim istraživanjima u području kulture vojvođanskih Hrvata, zatim menadžmentu i edukaciji u kulturi te u poticanju, organiziranju i priređivanju kulturne produkcije hrvatske zajednice u Vojvodini“.
Nakon 15 godina od osnivanja, zaključuju iz ove stranke, Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata je tako određenu programsku platformu od strane osnivača uspešno ostvarivao, a i danas je s velikim uspesima nastavio ostvarivati.
„Pronašavši uravnotežen odnos kako prema istraživanju i prezentaciji bogate kulturne i uopće povijesne baštine, tako i prema produkciji i podršci onome dijelu koji postoji u sadašnjosti u obliku kulturnog i umjetničkog stvaralaštva unutar hrvatskih udruga, ali i među pojedinaca u području kulture, djelatnost Zavoda bila je u proteklom razdoblju od odsutne važnosti u unapređenju kulturnih praksi vojvođanskih Hrvata, njezinoj većoj vidljivosti i pozitivnoj afirmaciji bilo da je riječ na unutarnjem ili na međunarodnom planu“, ističe se, te dodaje da su dokaz toga brojne publikacije, održani naučni skupovi, likovne, muzičke i književne priredbe, ustrojena kultura sećanja, uvećano znanje o prošlosti i sadašnjosti, kontinuiran rad s mladima, stalna podrška kulturnom amaterizmu, usustavljen pristup digitalizovanoj baštini, utemeljena zavičajna knjižnica…
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.