Otvorena laboratorija na Ekonomskom fakultetu: Poslovni informatičar jedna od najtraženijih profesija u Subotici

Otvorena laboratorija na Ekonomskom fakultetu: Poslovni informatičar jedna od najtraženijih profesija u Subotici

Foto: Ekonomski fakultet Subotica

Objavio: Magločistač

20.03.2023

Kategorija: Subotica

Na Ekonomskom fakultetu u Subotici je otvorena nova laboratorija „Stjepan Han“, koju je renovirala i opremila Inspira grupa. Laboratorija će služiti za održavanje vežbi i predavanja u okviru redovnih nastavnih aktivnosti, a u planu je da ona vremenom izraste u Centar izvrsnosti za upravljanje softverskim proizvodima.

Laboratorija nosi ime čuvenog profesora Ekonomskog fakulteta – Stjepana Hana, koji je bio začetnik razvoja poslovne informatike na teritoriji bivše Jugoslavije.

Ekonomski fakultet u Subotici od 1973. godine obrazuje studenate u oblasti poslovne informatike, a do danas je iz ove oblasti diplomiralo oko 1.800 studenata.

“Poslovna informatika predstavlja interdisciplinarnu oblast jer objedinjuje informatička, menadžerska i poslovno-ekonomska znanja i veštine. Poslovni informatičar je jedna od najtraženijih profesija poslednjih godina, sa stalnim trendom rasta“, navode na ovom fakultetu.

Dekan Ekonomskog fakulteta u Subotici, prof. dr Nebojša Gvozdenović, rekao je da se otvaranjem ovog centra poboljšavaju i uslovi rada i studiranja na fakutetu:

„Na ovaj način se ostvaruje čvršća saradnja sa privredom, prate se potrebe privrede kroz razvoj i promociju upravljanja softverskim proizvodima“.

Direktor Inspira grupe, Branimir Gajić, ocenio je da je za budućnost tržišta rada u Subotici jako važno pratiti potrebe privrede, te nastavne programe prilagođavati tome.

“Zbog toga je važna sinergija na relaciji prosveta – privreda, što je i jedan od ciljeva organizacije IT Subotica 2030. Nju, osim Inspira grupe, čini još pet kompanija i obrazovnih institucija, uključujući i Ekonomski fakultet. U cilju bolje edukacije kadrova, ova kompanija stavila je na raspolaganje svoje vreme, iskustvo, znanje i ekspertizu“, istakao je.

On je ocenio da prednosti digitalnog doba u kom živimo nisu rezervisane samo za programere, nego i za druga tech i ne-tech zanimanja, jer se sa zrelošću IT industrije razvijaju i kompleksne IT usluge, kao i razvoj sopstvenih proizvoda što povećava potrebu za drugim tehnološkim, ali i ne-tehnološkim zanimanjima.

„To smo prepoznali, pa smo posebnu pažnju posvetili ulaganju u produkt menadžere, svesni da zvanična edukacija za ovu poziciju ne postoji u obrazovnom sistemu“, rekao je Gajić.

Koordinatorka Centra izvrsnosti za upravljanje softverskim proizvodom doc. dr Mirjana Marić istakla je da će centar biti mesto koje će okupljati istraživače sa ovog fakulteta iz oblasti ekonomije, menadžmenta i poslovne informatike, praktičare iz privrede i studente zainteresovane za razvoj sopstvenih kompetenci u oblasti upravljanja softverskim proizvodima.

„Trenutno smo u fazi istraživanja, definisanja i klasifikovanja kompetenci koje budući profil produkt menadžera treba da ima. Po završetku ove faze, definisaćemo neophodna konkretna znanja, veštine i sposobnosti menadžera, a potom i set kurseva koje bismo ponudili i našim studentima i svima zainteresovanima koji žele da razvijaju kompetence u ovoj oblasti“, najavila je.

Dodala je da će neformalni kursevi biti prvi korak u edukaciji, sa idejom da se u bliskoj budućnosti kroz inoviranje studijskih programa ovi sadržaji uvedu u proces formalnog obrazovanja.

Marić je naglasila da će Centar pored kurseva, oblast upravljanja softverskim proizvodima razvijati i sprovođenjem raznih istraživačko-razvojnih projekata i niza drugih aktivnosti.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.