Na današnjoj sednici Skupštine grada Subotice odbornici i odbornice su usvojili rešenje o donošenju Programa mera podrške za sprovođenje poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja Grada Subotica za 2023. godinu, kao i Odluku o utvrđivanju nekategorisanih puteva na teritoriji grada.
Dragutin Soković iz odborničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) je istakao da su ove godine ozbiljna sredstva namenjena za poljoprivredu, a da su uvedene i pojedine nove mere koje će se finansirati.
„Biće raspisano sedam konkursa za poljoprivredne proizvođače, a pored uobičajenih biće uključeni i novi vidovi pomoći – investicija u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava, upravljanje rizicima, regresi za nabavku semena za veštačko osemenjavanje krmača i krava, sufinansiranje nabavke lekova“, rekao je on.
U sklopu ovih mera se nalazi i milion dinara za pčelare – za nabavku i kupovinu nove opreme, edukaciju mladih pčelara, a sve u cilju podizanja nivoa proizvodnje, dodao je Soković.
Soković je podsetio da je Grad ove godine za analizu zemljišta opredelio 5 miliona dinara i pozvao poljoprivrednike da se jave Sekretarijatu za poljoprivredu, da podnesu zahtev da im se uradi analiza zemljišta.
On je najavio i da će za oko 15 dana biti raspisan i konkurs za poljoprivredna gazdinstva.
Prema njegovim očekivanjima, sredstva će biti utrošena već do kraja septembra s obzirom na to da je na teritoriji Subotice registrovano više od 6.000 poljoprivrednih gazdinstava, a velika većina njih će uzeti učešće na konkursu.
Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) glasao je za ovakvu odluku, iako iz ove stranke smatraju da su podsticaji nedovoljni.
Odbornik ove stranke, Vinko Stantić, objašnjava da su ulaganja nedovoljna zato što je prošlu godinu obeležila katastrofalna suša.
„Malo je rodilo žito, uljana repica, kukuruz, i bile su jako niske cene i sada su još sabili cenu dole, a proizvode poput koncentrata, brašna, hleba, mleka su podigli, ali je opet neko ostao u igri da dobro zaradi“, smatra.
On navodi primer da je cena džaka semenskog kukuruza prošle godine bila 6.000 dinara, a sada je 8.000 dinara.
„Hemijska sredstva su poskupela za 35 odsto. Cene sredstava za zaštitu kultura od raznih bolesti su nenormalno poskupela“, upozorava Stantić, dodajući da „građani plaćaju debelu cenu a da su proizvođači i dalje u gubitku“.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.