Novinari napuštaju redakciju, nacionalni saveti zabrinuti za program na jeziku manjina, ali niko ne pita za program na srpskom jeziku
U trenutku kada su već gotovo počeli da gase emisionu tehniku, a svih 40 novinara i tehničara prihvatilo program otpremnine, svesni da Radio Subotica od 1. novembra više neće postojati, u sredu je stigla informacija iz Agencije za privatizaciju da je moguće da se subotički lokalni medij i treći put nađe pred kupcima. U prethodne dve prodaje Radio Subotica nije uspela da nađe kupca, ni po početnoj ceni od 40.000 evra, a ni po „sniženoj“ za 28.000 evra.
Na mogućnost da se ugasi jedini gradski radio najviše su reagovali saveti nacionalnih manjina, jer se jedino na ovom mediju, koji radi na dve frekvencije, program emituje na pet jezika: srpskom, hrvatskom, mađarskom, bunjevačkom i nemačkom.
– Ovo je atak na prava nacionalnih manjina. Ovakva privatizacija odgovara samo tajkunskim vlasnicima medija, kojima je na ovaj način otvoren put do gradskih budžeta – tvrdi Mirko Bajić, predsednik Izvršnog odbora Bunjevačkog nacionalnog saveta, koji dodaje da sada Bunjevci više ne znaju gde će emitovati program koji prave.
On podseća da su predstavnici manjina na vreme skretali pažnju državi da zakon ne reguliše šta se dešava sa programima na manjinskom jeziku u slučaju da ne uspe privatizacija medija, i da su zbog toga tražili da se u mešovitim sredinama napravi izuzetak.
Negativan odnos prema privatizaciji medija imaju i u Hrvatskom nacionalnom veću. – Ne znam po kom evropskom modelu je naložena privatizacija medija, jer u EU i dalje postoje mediji kao lokalni medijski servisi. Mi smo u više navrata tražili da se iz privatizacije izuzmu mediji koji rade na jezicima manjina, kaže za „Politiku“ Ivan Ušumović, član HNV zadužen za informisanje.
Redakcija na mađarskom jeziku želi da nastavi program koji je i do sada pravila od 6 do 20 časova. Zbog toga su predložili Mađarskom nacionalnom savetu da formira fondaciju koja bi osnovala poseban mađarski radio kao deo mreže vojvođanskih mađarskih radio programa. Mađarski nacionalni savet je odbio taj predlog, sa idejom da devet preostalih novinara pređe u Panon i prave program radija Panon 2 koji bi radio na toj iznajmljenoj frekvenciji od RTV na 89,6 megaherca.
Novinari Redakcije na mađarskom jeziku smatraju da ne postoji legalna mogućnost da frekvenciju namenjenu za informisanje manjina dobije komercijalna kuća poput Panona.
– Destrukcija medija koji je godinama pažljivo stvara sada ulazi u završnu fazu. Etničke redakcije naći će utočište pod okriljem i zaštitom mađarskog i hrvatskog nacionalnog saveta, ali niko ne pominje informisanje na srpskom jeziku, ne samo za Srbe, već za sve građane koji na tom jeziku osluškuju svoje okruženje. Glas iz Agencije da je moguće još jednom pokušati prodaju daje nadu da će se sačuvati integritet jedinog preduzeća koje sistematski profesionalno informiše sve Subotičane – kaže nam Ljubiša Stepanović, direktor Radio Subotice.
Izvor: A. Isakov (Politika)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.