Prema navodima Gradskog odbora Stranke slobode i pravde (SSP), Gerontološki centar Subotica je u ponedeljak, 9. januara, Policijskoj upravi Subotica prijavio obijanje i provalu u prostoriju arhiva ove ustanove, u kojoj se čuvaju važna i zakonom obavezna dokumenta.
Iz ove stranke podsećaju da su od avgusta 2022. započeli niz postupaka i podneli više zahteva da, putem prava na slobodan pristup informacijama od javnog značaja, od Gerontološkog centra dobiju na uvid određene dokumente zbog sumnje da njihov sadržaj ukazuje na vršenje nezakonitih radnji.
“Sadržaj traženih informacija odnosi se pretežno na sprovedene javne nabavke i fiktivna zapošljavanja, ali posebna interesna meta je usmerena ka investicijama i projektima koji se već dugi niz godina spovode u ovoj ustanovi kroz razne adaptacije, dogradnje i slično. Tražena je i dokumentacija o trenutno aktuelnom projektu rekonstrukcije i dogradnje Doma ‘Dudova šuma’, čija je vredost procenjena na milijardu dinara”, navodi se u saopštenju za javnost.
Iz SSP-a zaključuju da je “Gerontološki centar, koji je do nedavno bio u blokadi računa i na današnji dan javnim preduzećima i dobavljačima duguje 62.238.154,13 dinara, spreman da nenamenski troši budžetska sredstva plaćanjem velikih kazni zbog nepostupanja po instrukcijama Poverenika, odnosno, zato što kriju dokumentaciju i odbijaju građanima slobodan pristup informacijama od javnog značaja”.
Takođe, postavljaju i pitanje “da li je prijava obijanja i provala u arhiv fingirana kako bi se izmišljenom krađom dokumenata rešio problem višemesečnog izbegavanja dostavljanja dokumenata, zahtevanih na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja”.
“Naravno, odavno nam je svima jasno da mehanizam partokratskog funkcionisanja države nalaže da rukovodioci javnih ustanova sprovode interesne komande. Ipak, u interesu građana Subotice, SSP podseća nositeljku javne funkcije, direktoricu Gerontološkog centra Brankicu Tešanović i bivšeg, a u stvari direktora iz senke, Nenada Ivaniševića, da nemaju pravo da ćute i uskraćuju građanima pristup informacijama od javnog značaja, krijući se iza funkcija koje obavljaju, države i patriotizma”, navodi se na kraju saopštenja za javnost.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.