Sa kineskim izvođačima dogovoreno je da radovi na izgradnji druge deonice brze pruge Beograd-Budimpešta kroz Srbiju, od Novog Sada do Subotice, budu završeni pre planiranog roka, odnosno do kraja 2024. godine, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom obilaska radova 14. januara.
Pruga Novi Sad-Subotica biće duga 108,2 kilometra i na njoj će biti 49 podvožnjaka, nadvožnaka i sličnih objekata, a na njoj će se vozovi kretati brzinom od 200 kilomera na sat.
Komercijalni ugovor o modernizaciji i rekonstrukciji železničke veze između Srbije i Mađarske na teritoriji Srbije za deonicu Novi Sad-Subotica-državna granica kod Kelebije, vredan 943 miliona evra, 2018. godine potpisali su Infrastruktura železnice Srbije i konzorcijum kineskih kompanija China railway international i China communication construction company.
Ovaj projekat je finansiran iz kredita koji je dala kineska Eksim banka.
U martu je puštena u saobraćaj prva brza pruga od Beograda do Novog Sada na kojoj se vozovi kreću brzinom od 200 kilometara na čas.
Izgradnja deonice duge 74,9 kilometara počela je krajem 2017. godine, koštala je oko 935 miliona dolara, a finansirana je kineskim i ruskim kreditima, pa su i glavni izvođači radova bile njihove firme, pomenuti kineski konzorcijum i ruska kompanija RŽD International.
Predviđeno je da izgradnja pruge Beograd-Budimpešta ukupno košta oko četiri milijarde evra. To je jedan od prvih projekata u okviru kineske globalne inicijative “Pojas i put”, dogovoren kao zajednički projekat Kine, Srbije i Mađarske.
Sporazum o razumevanju o modernizaciji pruge Beograd – Budimpešta, tadašnja ministarka Zorana Mihajlović potpisala je sa predstavnicima Kine i Mađarske 2014. godine, a 2015. je tadašnji predsednik države Tomislav Nikolić rekao da će pruga do Budimpešte biti završena za dve godine.
Krajem 2015. je tadašnji premijer Aleksandar Vučić izjavio je da pruga Beograd-Budimpešta “mora biti otvorena do 2018. godine”.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.