Na prednjoj fasadi zgrade Savremene galerije Subotica nalazi se baner koji je deo umetničkog rada Borisa Burića, kojim ovaj beogradski autor učestvuje u izložbi „ARTikulacije III: Afera“, a koji šalje i jednu veoma zanimljivu poruku.
„Celokupan rad je, zapravo, jedan fiktivni intervju objavljen u nedeljniku ’Hrvatska riječ’, pod nazivom ’Boris Burić (90)’. Međutim, kako je baner već privukao mnogo pažnje prolaznika, posetilaca Galerije, pa čak i dobronamerno interesovanje policije, čini mi se da bi ga trebalo nešto bolje objasniti“, kaže za Magločistač Nela Tonković, kustoskinja Savremene galerije Subotica.
Burić, koji živi i radi na relaciji Beograd – Rijeka, za potrebe izložbe „Afera“ je izveo jedan konceptualni rad koji je zamislio u formi intervjua sa Borisom Burićem, dakle sa istoimenim umetnikom, ali devedesetogodišnjakom.
„Ono što je posebnost ovog dela je preplitanje mogućih odgovora Burića od 90 godina, odgovora formiranih na osnovu umetničkog iskustva koje ga je dovelo do današnjeg, sa stvarnim iskazima i čuvenim rečenicama konceptualnih umetnika koji su stvarali 60-tih i 70-tih godina u jugoslovenskom kulturnom prostoru. Na taj način, Boris Burić se poigrava i stalno je na granici zbilje i fikcije, stvarajući veoma poseban rad“, objašnjava Tonković.
Taj iskaz ispisan na baneru mogli bismo da tumačimo na više načina, ocenjuje naša sagovornica, od onoga da umetnici čine naše društvo bezbednim do toga da bi se u opisanoj hipotetičkoj situaciji svi koji nisu ni policajci ni umetnici našli u svetu krajnosti.
„Kako god da ga razumemo, a konceptualna umetnost dopušta slobodu interpretacije, Burićev rad je nesumnjivo pobudio veliko interesovanje već i činjenicom da postoji neka umetnička poruka na jednoj secesijskoj fasadi u našem gradu – dakle, na sasvim neočekivanom mestu“, smatra Tonković.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.