Subotica: Da li će biti otpuštanja radnika u IT sektoru zbog globalne nesigurnosti?

Subotica: Da li će biti otpuštanja radnika u IT sektoru zbog globalne nesigurnosti?

Kompanija Infostud, foto: NJ/Magločistač

20.12.2022

Kategorija: Privreda , Subotica

„Veliki deo IT sektora u Srbiji čine outsourcing kompanije koje svoje poslovanje zasnivaju na projektima koje rade za globalno tržite. Zbog toga se globalna nestabilnost lako može preliti kod nas. Na sreću, za sada ne govorimo o otpuštanjima na našem tržištu, ali se oseća sporiji rast zapošljavanja u IT kompanijama od onog na koji smo navikli“, izjavila je za Magločistač Sonja Ćetković, direktorka Infostuda.

Prema njenim rečima, deo kompanija koji ima smanjen obim posla u situaciji je da aktivnije traži nove klijente, da se usmerava više i na domaće klijente sa kojima ranije nisu radili, a kako bi uposlili stručnjake koji rade kod njih.

Sonja Ćetković, foto: Damir Vujković

„Ipak, tražnja za IT uslugama je na tržištu toliko visoka da verujem da će gotovo sve kompanije, uz potrebne reorganizacije i malo drugačije pristupe tržištu uspeti u tome“, smatra Ćetković.

Prema podacima „TrueTracker“-a, u oktobru i u novembru mesecu, velike IT kompanije su ozbiljno počele sa otpuštanjem zaposlenih, pa je tako širom sveta za dva meseca otkaz dobilo više od 180.000 ljudi.

Promene osećaju i kandidati, ističe direktorka Infostuda i dodaje da „svedočimo njihovoj povećanoj aktivnosti na tržištu po pitanju konkurisanja na oglase“.

Foto: NJ/Magločistač

„To ne znači da su oni ostali bez posla, znači da preispituju gde žele da rade u nestabilnijim vremenima i istražuju alternative“, ocenjuje.

Napominje da je ovo prilika za kompanije koje imaju sopstveni proizvod i druge stabilne kompanije koje i dalje zapošljavaju da privuku stručnjake koji na tržištu ranije nisu bili lako dostupni.

To svakako važi i za Inspira grupu i Infostud, dodaje.

Guganović: Bez planova za otpuštanje IT stručnjaka

Menadžer subotičkog IT klastera, Oliver Guganović, kaže za Magločistač da je IT u Subotici u konstantnom porastu, a da u prilog tome govori i podatak da je u periodu od 2020. do 2022. godine u Subotici registrovano 127 novih IT preduzetnika ili privrednih društava, što predstavlja rast od čak 59 odsto u odnosu na period pre 2020. godine.

Oliver Guganović, foto: privatna arhiva

Kada su u pitanju turbulencije u IT sektoru na globalnom nivou, prema rečima našeg sagovornika, kompanijama u Srbiji ovaj period može biti odlična prilika za rast.

“Svakako da Srbija i Subotica nisu imune na svetske trendove, ali se svetski trendovi još uvek blaže manifestuju kod nas jer je Srbija i dalje izuzetno malo tržište. Ukoliko se kompanije bave outsourcing-om ili rade sa stranim investitorima, moguće je da će doći do usporenja poslovanja, ali manje IT kompanije, koje ne zavise toliko od globalnog toka novca, vrlo verovatno neće mnogo osetiti ovo usporenje i turbulenciju na svetskoj IT sceni“, ocenjuje.

Prema njegovim saznanjima, u Subotici nema planova za otpuštanjem IT stručnjaka, naprotiv, ovaj sektor i dalje ima problem sa nedostatkom radne snage, a potražnja za kvalitetnim programerima svih senioriteta je velika.

“Većina subotičkih IT kompanija je u konstantoj potrebi za kvalitetnom i stručnom radnom snagom. Dugoročno gledano, za subotičku IT privredu bi bilo od izuzetnog značaja povećanje kapaciteta IT studija na visokoškolskim ustanovama u gradu, kao i otvaranje novih master programa“, smatra Guganović.

Foto: NJ/Magločistač

Ono što se trenutno dešava u najvećim IT kompanijama kao što su Microsoft, Oracle, Intel, Meta i Twitter su normalni poslovni procesi, ocenjuje naš sagovornik i dodaje da je, između ostalog, u pitanju restruktuiranje delova kompanija, pa je u ovim procesima normalno da dolazi do otpuštanja i premeštanja radne snage.

“Ono što je bitno napomenuti da stručnjaci koji su na žalost ostali bez posla u nekoj od ovih kompanija, vrlo verovatno neće imati problema da se zaposle u nekoj drugoj IT kompaniji bilo na tehničkim ili konsultantskim pozicijama“, napominje.

Dodaje da je talas otpuštanja najviše pogodio radnu snagu koja je u Americi preko radne dozvole, koji su sada u trci sa vremenom da pronađu novo zaposlenje, što sigurno izaziva veliki stres kod ovih ljudi, te su njihove priče izbile u prvi plan.

Foto: NJ/Magločistač

„IT tržište je tržište inovacija i kreativnosti, tako da je izuzetno teško da dođe do zasićenja radne snage. Ono što se najviše dešava jeste previranje programera iz različitih sektora i kompanija“, kaže Guganović.

Ističe da gotovo u svakoj kompaniji postoji grupa ljudi koji su izuzetno bitni za funkcionisanje kompanije i realizovanje projekata, a kompanije će uraditi sve što je u njihovoj moći da zadrže kvalitetne i produktivne ljude.

„Kompanije su velikom većinom spremne da žrtvuju profit do neke mere kako bi uspele da zadrže izuzetne stručnjake. Glavni pokretači i snaga IT kompanija jesu njihovi zaposleni, te je situacija u IT dosta drugačija u poređenju sa tradicionalnom privredom“, zaključuje menadžer subotičkog IT klastera.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.