Projekat „Kreativna Subotica“ će doprineti unapređenju promocije kulturnog nasleđa grada kroz povezivanje i uspostavljanje saradnje mladih informatičara iz IT sektora sa civilnim sektorom koji se bavi kulturom i mladih stvaralaca u oblasti kulture, izjavila je danas Stanka Parać Damjanović, direktorka Centra lokalne demokratije (LDA) Subotica, prilikom predstavljanja ovog projekta.
„Projekat objedinjuje lokalne resurse, znanje, kapacitete tih organizacija, mladih ljudi i obezbeđuje jednu vrstu kontinuiteta u ovoj sferi. Ovim pilot projektom pozivamo sve mlade informatičare koji rade u ovom gradu da doprinesu boljoj kulturnoj ponudi kroz modernizaciju i digitalizaciju kulturne ponude“, rekla je ona.
Kako je najavljeno, u okviru projekta biće realizovano istraživanje o kulturnim potrebama, a sa druge strane, projekat će se baviti iznalaženjem načina da se mladi informatičari uključe u prezentaciju kulturnog nasleđa koji će za rezultat imati formiranje tima od 20-tak mladih i umetnika koji će učestvovati u kreiranju nove platforme „Kreativna Subotica“.
„Nova platforma će biti promovisana u junu sledeće godine, a kroz promociju bismo ujedno i doprineli razvoju preduzetništva i malih preduzeća koja bi se na taj način afirmisala u gradu“, ističe Parać.
Okrugli stol koji je održan u Plavoj Sali Gradske kuće u Subotici je deo projekta „Jačanje kapaciteta za razvoj kreativne industrije – Kreativna Subotica“ koji sprovodi Centar lokalne demokratije u partnerstvu sa Inspira Hub-om.
Inicijativa je deo Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu koji finansira Evropska unija, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
„IT će biti najveći zaštitnik i čuvar kulturnog nasleđa i tradicije, kao i svega onoga što može da padne u zaborav ili u neki drugi plan“, ocenio je Oliver Guganović, menadžer subotičkog IT klastera.
„Ovaj projekat će omogućiti umetnicima da na jedan novi način lakše dođu do partnera, nekoga ko će im pomoći u ostvarenju njihovih kreativnih ideja i zamisli“, poručio je on, podsećajući da je i IT proistekao iz kreativnosti ljudi.
„IT omogućava ljudima da se povežu, da pronađu istomišljenike, organizuje razne grupe, radionice i da pokrenu neke svoje zanate“, naveo je on.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.