Na konstitutivnoj sednici verifikovani su mandati 35 članova Mađarskog nacionalnog saveta, koji su u savet ušli sa liste „Mađarska sloga“, nakon čega je Arpad Fremond, bivši potpredsednik SVM-a, izabran za novog predsednika MNS-a.
Konstitutivna sednica je započela intoniranjem srpske i mađarske himne, a prisutne je pozdravio i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Tomislav Žigmanov, koji je istakao da bi želeo da se i ubuduće nastavi bliska saradnja između vlade Srbije i MNS-a.
„Resorno ministarstvo će vam biti podrška i partner u kreiranju manjinske politike sa našim zajedničkim, usaglašenim stavom koji će dovesti do razvoja i šire primene manjinskih prava“, naveo je.
Novi predsednik Mađarskog nacionalnog saveta, Arpad Fremond rekao je da je ovaj savet postavljen na veoma dobrim osnovama i da će se i u narednom periodu nastaviti dalja izgradnja ovog tela.
„Veoma je važno da se naredne godine započne rasprava o strategijama koje do sada nisu usvojene. Ovde pre svega mislim na strategije za informisanje, obrazovanje i kulturu. Važno je da ove strategije budu usvojene u toku sledeće godine“, poručio je novi predsednik MNS-a.
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara, Ištvan Pastor, rekao je da će novi saziv Mađarskog nacionalnog saveta imati drugačije zadatke od prethodnih jer se vremena i izazovi menjaju, a MNS mora imati rešenja za nove izazove, prenosi RTV Panon.
“Osnovni zadatak nacionalnog saveta bi trebao biti pomoć zajednici i svim članovima zajednice da egzistencijalno i kao pripadnici mađarske zajednice napreduju ovde gde su rođeni i da mogu da opstanu i žive u ovoj zemlji“, istakao je.
Dodao je da Mađarski nacionalni savet čeka zaista ozbiljan i složen posao tokom kojeg mora da iskoristi sve mogućnosti koje pružaju Mađarska i Srbija.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.