Da gajenje, branje, sušenje, mlevenje i pakovanje začinskog i lekovitog bilja može da bude vid radne terapije, ali i izvor prihoda koji će doprineti razvoju usluge dnevnog boravka, prepoznali su u Udruženju za zaštitu majki i dece “Izida” iz Feketića, kada su odlučili da kroz nekoliko projekata razviju socijalno preduzetništvo u tom pravcu.
U godini kada u udruženju proslavljaju dve decenije uspešnog rada, kako kažu, bio je red da se pokrene nešto upečatljivo, pa su odlučili da to bude ideja čiji su temelji postavljeni pre deset godina, a koja je upravo ove godine krunisana zaokruživanjem proizvodnje, najviše zahvaljujući učešću u IPA projektu.
“‘Izida’ se već deset godina bavi gajenjem i obradom lekovitih začiniskih biljaka, ali do sada je to bilo samo za naše potrebe. Počeli smo izgradnjom staklenika, koji smo podigli zahvaljujući podršci Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijana pitanja”, priča za Magločistač Julijana Pap, predsednica “Izide”.
Iz tog staklenika je, dodaje, uz mnogo ljubavi korisnika, proteklih godina izraslo puno različitog bilja, a kako se ovaj osnovni projekat pokazao kao veoma efikasna radna terapija, u jednom momentu su odlučili da početnu ideju dalje razvijaju.
“Uvideli smo da to možemo da iskoristimo da malo povećamo obim proizvodnje i da napravimo od toga biznis. Srećom, opština je prepoznala našu ideju i uključila nas je u projekat Interreg IPA, koji nam je u junu obezbedio tri mašine značajnog kapaciteta”, objašnjava Lorant Pap, “Izidin” koordinator ovog projekta.
Na ovaj način, ručnu obradu zamenila je mašinska, međutim, to nije isključilo učešće korisnika u proizvodnji, već je samo zahtevalo njihovu obuku u skladu sa ličnim mogućnostima svakog pojedinačno.
“Zahvaljujući IPA projektu krećemo sa proizvodnjom i preradom začinskog i lekovitog bilja i voća. Dobili smo tri elektronske mašine, što je značajno jer smo dosad sve radili ručno. Sada se mašinski radi i sušenje i mlevenje i pakovanje, što nam omogućava da povećamo obim proizvodnje. Svaki od naših korisnika će se uključiti u proizvodnju u skladu sa svojim mogućnostima”, kaže Lorant Pap.
Kako bi kapacitete iskoristili maksimalno, u “Izidi” razmatraju i mogućnost uslužnog sušenja bilja, čime bi dodatno proširili delatnost, kao i prodaju putem interneta i mogućnost dostave proizvoda na kućnu adresu.
“Trenutno imamo više od deset vrsta proizvoda, a obradili smo ove godine preko 20 kilograma lekovitog bilja. Pakovanja su od 5 ili 10 grama i to su male količine koje su nama bile dovoljne. Među njima su žalfija, šipak, majčina dušica, bosiljak, selen, lavanda. Pored toga, sušili smo i zimsku krušku, batat i jabuku”, kaže Lorant.
Njihovu proizvodnju su prepoznali, a potom i podržali i sugrađani.
“Kada se u opštini Mali Iđoš pročulo da smo dobili ove mašine, ljudi su nam donirali ruzmarin i lavandu da ih obradimo kako mi želimo. Ostale biljke koje imamo u manjim količinama smo mi proizveli sami u našoj bašti”, pojašnjava naš sagovornik.
Kako bi proces proizvodnje u potpunosti zaokružili od sadnje do isporuke proizvoda na kućnu adresu, našli su način i za buduću prodaju, ali i za dostavu.
“S obzirom na to da sam ja i vozač u ‘Izidi’ i da svakodnevno dovozim i vraćam naše korisnike, omogućićemo usput i besplatnu dostavu na teritoriji opštine Mali Iđoš. Pored toga, naravno, biće moguće i lično preuzimanje, kao i naručivanje putem web shop-a na našoj zvaničnoj internet stranici“, kaže Lorant.
Kako pojašnjava, najpre planiraju prodaju na području matične opštine, a u budućnosti, kada krene prodaja i povećanjem obima proizvodnje, žele da prošire i tržište.
Kako nove mašine zahtevaju i adekvatan prostor, “Izida” je morala da traži sredstva i način da ga obezbedi. Tako su, kažu, aplicirali kod Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijana pitanja.
“Ovim želimo da povećamo postojeći prostor, da izgradimo obradni cenar u skladu sa propisima za ove naše nove mašine. Veći deo sredstava smo dobili od resornog ministarstva, nedostaje nam još panel. Ove donacije očekujemo iz Holandije, a Keramika Kanjiža nam je donirala pločice”, kaže Lorant Pap.
Radna terapija u koju se uključuju osobe sa invaiditetom ima za cilj povećanje kvaliteta njihovog života, omogućavajući im da steknu maksimalnu samostalnost i ostvare životne uloge u svakodnevnom životu, te je ova blagodet od izuzetne važnosti za korisnike “Izide”.
Pored toga, razvojem programa socijalnog preduzetništva omogućiće se priliv sredstava u budžet udruženja namenjen razvoju licencirane usluge socijalne zaštite dnevnog boravka, koji trenutno broji 10 korisnika iz opštine Mali Iđoš.
Kako naglašava predsednica udruženja “Izida”, Julijana Pap, korisnici učestvuju u radionicama i prezentacijama različitih proizvoda, zatim stiču nova saznanja i doživljaje raznolikosti, što stvara i podsticaje na njihovu aktivaciju i zainteresovanost.
“Oni na ovaj način učestvuju u timskom radu, neguju međuljudske odnose, možda otkrivaju svoje hobije, upoznaju se sa izgledom različitih biljaka što aktivira njihova sva čula. Pored toga, svako se u skladu sa svojim mogućnostima edukuje, uči o mašinskoj obradi, prosecima proizvodnje”, kaže Julijana.
Na ovaj način se, dodaje, kod osoba sa invaliditetom održva postojeći nivo kognitivnih sposobnosti, ali se istovremeno vežbaju pažnja, koncentracija, strpljenje i preciznost.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.