Međunarodni festival savremenog pozorišta Desiré Central Station biće održan od 25. do 30. novembra na sceni “Jadran” Narodnog pozorišta u Subotici i u Pozorištu “Deže Kostolanji”, pod sloganom No filter.
Direktor Pozorišta “Deže Kostolanji”, Andraš Urban, koji je organizator Desiré-a u Subotici, kaže da se ovaj festival svake godine bavi stvarnošću bez ulepšavanja, što iskrenije, autentičnije i tačnije.
“S druge strane, i sami ćete videti u dizajnu da taj imidž No filter u stvari ponekad sam postaje filter, a stvarnost se pojavljuje na neki drugi način”, objašnjava Urban.
Uprkos najavama da će ovogodišnji festival trajati kraće, Urban je najavio veoma kvalitetne predstave.
Festival će u petak, 25. novembra, u Pozorištu “Deže Kostolanji”, od 19 časova, otvoriti predstava “Katica iz Hajlbrona” u režiji Mate Heđmegija i izvođenju Pozorišta “Studio K” iz Budimpešte, dok će od 21 čas na sceni “Jadran” biti održan koncert Lajka Feliksa.
U subotu, 26. novembra, publika će u Pozorištu “Deže Kostolanji” od 19 časova moći da pogleda predstavu “Neron”, takođe u režiji Mate Heđmegija i izvođenju Pozorišta “Studio K” iz Budimpešte, po tekstu Judite Garai, a na osnovu romana “Neron, krvavi pesnik”.
Zatim, u nedelju, 27. novembra, na istom mestu, od 16 časova, biće odigrana predstava “Ana Karenjina” u režiji Mirka Radonjića, a u izvođenju Dramskog sudija “Prazan prostor” iz Podgorice sa Kraljevskim pozorištem “Zetski dom” iz Cetinja, dok će publika na sceni “Jadran” u 21 čas imati prilike da pogleda predstavu “Solo” u režiji Nine Rajić Kranjac i izvođenju Nove pošte Slovenskog omladinskog pozorišta “Maska” iz Ljubljane.
U ponedeljak, 28. novembra, na sceni “Jadran”, u 19 časova, posetioce očekuje predstava “Loše društvo” u režiji Vita Vajsa, a u izvođenju Nove pošte Slovenskog omladinskog pozorišta “Maska” iz Ljubljane i “Moment” iz Maribora, dok će od 21 čas u Pozorištu “Deže Kostolanji” biće odigrana predstava “O, kako uobičajeno” Studija za istraživanja umetnosti igre iz Ljubljane.
Pretposlednjeg dana festivala, u utorak, 29. novembra, na sceni “Jadran”, u 19 časova, publika će moći da vidi predstavu Ibi the Great Andraša Urbana, po drami Alfreda Žarija “Kralj Ibi”, u izvođenju Narodnog pozorišta Sombor.
Poslednjeg dana, u sredu, 30. novembra, festival zatvara predstava Screenagers vol. 2 u režiji Đuzepea Čiko i Barbare Matijević, a u izvođenju Umetničke organizacije “Omnibus” iz Zagreba i Premier Stratageme-a iz Pariza. Predstava se igra u Pozorištu “Deže Kostoljanji” u 19 časova.
A od 21 čas, na sceni “Jadran” će biti odigrana predstava “Umetnik u gladovanju” u režiji Alena Šimića, prema motivima i fragmentima iz života, dela, pisama i dnevnika Franca Kafke, u izvođenju Narodnog pozorišta Sarajevo.
U okviru Akademije Desiré, tokom festivala biće organizovani i razni razgovori i radionice.
Urban je govorio i o finansijskim problemima koje ovo pozorište ima poslednjih godina.
“Mislim da je Desiré dosta doprineo i da i dalje doprinosti, kao i Pozorište ‘Kostolanji Deže’, tome da predstavi Suboticu kao grad koji je kulturno jezgro ove manifestacije koji predstavlja identitet ovog grada”, ocenjuje Urban, dodajući:
“Jesmo malo umorni, zbog situacije koja nam se dešava, neke gluhosti vlasti, politike prema problemima našeg pozorišta, jednostavno smo se potrošili i uglavnom su to finansijski problemi ili problemi ljudstva, jer nemamo dovoljno ljudi da sve to radimo”, objašnjava Urban.
Dodaje da, ako prebaci sredstva koja su dobili od Grada Subotice u evre, onda je to tačno pola u odnosu na sredstva koja su dobijali pre 14 godina od lokalne samouprave za organizaciju festivala.
“Finansije i ceo odnos prema ovoj manifestaciji umnogome određuju i sam festival, pa dolazimo u situaciju da ne možemo da budemo konkurentni sa drugim regionalnim ili međunarodnim festivalima koji imaju bolje okolnosti za razvoj”, napominje.
On je očekivao, kako navodi, da će se sa uspehom festivala to popravljati, a ne porušiti.
“Ali, to mi je nekako obaveza da uvek govorim i o problemima koji nas stižu. Ne govorim sa nekim optimizmom da će to neko čuti, samo se plašim da će da nas stegnu već toliko da teško dišemo”, napominje.
Najavio je i da festival prvi put neće štampati svoj katalog, neće imati plakate, bilborde, već će preći na digitalnu i onlaj komunikaciju sa svojom publikom.
Sva sredstva su, naime, usmerili ka programima u nadi da će predstave biti vrlo brzo rasprodate i da će festival biti uspešan kao i svih prethodnih godina.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.