Predstojeću grejnu sezonu obeležiće neizvesnost usled poskupljenja energenata i strahovanja od njihove nestašice. Ogreva pre nekoliko meseci uglavnom nije bilo na bačkotopolskim stovarištima, a ukoliko biste stali u red da čekate na njihovu isporuku, to bi trajalo bar mesec ili dva, i za gotovo duplo veću cenu u odnosu na prošlogodišnju. Paralelno, apeluje se na štednju struje i strahuje od restrikcija, a neizvesnost prati i snabdevanje domaćinstava gasom.
Zato su pojedini Bačkotopolčani, želeći da spremni dočekaju ovu grejnu sezonu, obezbedili alternativni način grejanja. Bračni par Janić je jedan od njih. Prošle zime su za stan od 85 kvadrata, plaćali grejanje na gas do 10.000 dinara mesečno u toku grejne sezone.
“Mi živimo u zgradi gde nije dostupno daljinsko grejanje, i unazad 15 godina se grejemo na gas. Bili smo zadovoljni, međutim, zbog cele situacije sa energentima i moguće nestašice gasa, letos smo odlučili da kupimo peć na drva i obezbedimo opciju u slučaju prekida u snabdevanju gasom, iz bilo kog razloga”, kažu Janići.
Peć ih je koštala oko 35.000 dinara, a drva, kako kažu, još nisu nabavili, ali su upoznati sa trenutnim cenama i planiraju da kupe bar dva kubna metra.
“Sad, kako je zahladilo, uveče malo uključimo peći na gas. Imamo i klimu, i norveški radijator na struju. Peć na drva će moći da nam zagreje deo stana koji koristimo, tako da ćemo kombinovati i prilagođavati se prilikama”, zaključuju Janići.
Javno preduzeće “Srbijagas” objavilo je ranije da će se od 1. oktobra isporučeni prirodni gas umesto u kubnim metrima, obračunavati u kilovat satima, uz napomenu da nova metodologija “neće imati ekonomsko finansijske efekte na visinu tarifa i prosečnih cena”.
Ovom odlukom se tarife za kapacitet iskazuju u ‘dinarima/ kWh/dan/godinu’, a tarife za energent u ‘dinarima/kWh’“, navedeno je u saopštenju “Srbijagasa”.
Domaćinstva gasom u Bačkoj Topoli snabdeva “Beo gas” koji je pred ovu grejnu sezonu budućim korisnicima nudio pogodnosti u vidu vaučera za kupovinu goriva na benzinskim pumpama, isplate cene priključka na rate uz garanciju priključenja na mrežu do početka grejne sezone.
Javno preduzeće “Komgrad”, koristeći gas, toplotnom energijom snabdeva ukupno 13 stambenih zgrada u Bačkoj Topoli, odnosno 386 domaćinstava ili 39% od ukupnog broja postojećih stanova.
Putem daljinskog grejanja se na ovaj način greje ukupna površina od 14.758 metara kvadratnih, što je prema oceni koju smo dobili iz JP “Komgrad”, ispod maksimalnih kapaciteta tog preduzeća.
“Kapaciteti JP ‘Komgrad’ u smislu instalisane snage gasnih generatora i gasne kotlarnice su na zadovoljavajućem nivou, što znači da na sistem možemo priključiti veći broj novih korisnika. Unazad nekoliko godina uočeno je blago povećanje broja korisnika daljinskog grejanja”, navedeno je u pisanom odgovoru za Magločistač.
Cena isporuke toplotne energije u Bačkoj Topoli nije menjana od 2016. godine, te je isporučilac, s obzirom na ovogodišnje energetske prilike, nedavno zatražilo saglasnost osnivača – Opštine Bačka Topola – za korekciju cene isporuke toplotne energije sa uvećanjem od 10 posto.
“Opštinsko veće opštine Bačka Topola je 26. septembra donelo Rešenje o davanju saglasnosti na cenu komunalne usluge snabdevanje toplotnom energijom. Nova akontativna cena za grejnu 2022/2023. sezonu iznosi 242,88 din/m2 sa PDV-om, odnosno u dvanaest mesečnih rata u iznosu od 121,44 din/m2”, navedeno je u odgovoru JP “Komgrad”.
Jovan je sa svojom petočlanom porodicom korisnik daljinskog grejanja, koje su tokom cele godine plaćali 10.000 dinara mesečno za stan od oko 70 kvadrata. Kako kaže, očekuje da gasa za grejanje bude dovoljno, ako zima ne bude preoštra. Poskupljenje grejanja je očekivao, i ocenjuje da će biti dobro ako se zadrži samo na tih 10. posto
“Pre nekoliko godina, kada smo menjali snabdevača, nismo imali grejanja neko vreme, tako da – mi verujemo snabdevaču, ali iz iskustva znamo da moramo i sami da se obezbedimo. Imamo norveške radijatore na struju i klimu, i mada je na snazi apel za uštetu električne energije, sigurno se nećemo smrzavati“, kaže Jovan za Magločistač.
On dodaje da temperatura u stanu, posebno uveče, nije prijatna, te se nada da će grejna sezona početi ranije.
Propis kaže da ukoliko vremenske prilike donesu tri dana uzastopno srednju dnevnu temperaturu vazduha nižu od 12 stepeni, Bačkotopolčani mogu da očekuju da grejna sezona počne ranije, kažu u “Komgradu”.
“Grejna sezona na osnovu opštinske Odluke o načinu i uslovima snabdevanja toplotnom energijom počinje 15. oktobra i traje do 15. aprila, međutim, taj period se produžava u zavisnosti od vremenskih prilika. Zvaničnom početku grejne sezone prethode tople probe, koje služe za kontrolu sistema i prijavu, odnosno otklanjanje eventualnih problema na sistemu”, navodi se u odgovoru za Magločistač.
Na pitanje da li se u Bačkoj Topoli može očekivati naknadna korekcija cene grejanja tokom grejne sezone, odgovoreno nam je da se redovno prate cene energenata na svetskom tržištu, koje su nestabilne, te da cena prvenstveno zavisi od kursa dolara.
Nadležne u JP “Komgrad” pitali smo i ima li, s obzirom na sve prilike, povoda za zabrinutost, i treba li građani da razmišljaju o alternativnim vidovima grejanja.
“JP ‘Komgrad’ će raspisati javnu nabavku za prirodni gas i na osnovu toga ugovorom smo obezbeđeni za narednu grejnu sezonu. Javno preduzeće je u obavezi da prati uputstva nadležnog ministarstva o merama štednje i istog se pridržava”, navodi se u pisanom odgovoru “Komgrada”.
Kako bi obuzdala povećanje cena veće od 100 odsto, Vlada Srbije letos je ograničila cenu peleta na 38.000 dinara za tonu, i produžila zabranu izvoza ovog ogrevnog materijala do 1. novembra. Međutim, i pored ovih mera – peleta nema.
Kako smo saznali u lokalnim stovarištima, tog ogreva nigde nema, a poslednje cene po kojima su mogli da ga uvezu kretale su se u prodaji upravo do maksimalno dozvoljenih 38.000 dinara. Nijedna drvara u Bačkoj Topoli nije imala informaciju da li će i kada ponovo peleta biti u prodaji, kao ni po kojoj mogućoj ceni.
U jednoj od njih nam je rečeno da po poslednjoj ponudi za uvozni pelet, treba da se plati čak 480 evra za tonu, te da iz tog razloga ne mogu da kažu ni da li će ga do kraja ove grejne sezone uopšte i imati u ponudi jer “za te pare sigurno niko neće da ga kupi”.
Penzioner iz Bajše, sa kojim smo razgovarali u jednom od stovarišta, kaže da je letos ogrevno drvo tražio po celoj Bačkoj Topoli i da ga nigde nije bilo. Samo u jednoj drvari su mu još u julu ponudili ogrev po ceni od 9.000 dinara, koji mu nikad nije isporučen, te je drva upravo naručio u drugom stovarištu, ali po ceni od 12.500 dinara.
“Nisam još počeo da ložim, a grejem samo jednu prostoriju. Sreća pa imam nešto drva od prošle godine po duplo nižoj ceni, a posekao sam i jedno staro suvo drvo u dvorištu. Sada sam ovde naručio samo tri kubika, jer je jako skupo. Ljudi će se ove zime posmrzavati“, kaže naš sagovornik.
Drva, za koja prodavci ocenjuju da ove godine vlada posebna potražnja, trenutno ima u svim stovarištima u Bačkoj Topoli, po cenama gotovo duplo višim u odnosu na prošlogodišnje. Tako se trenutno, na primer, kubik cera kreće od 12.500 dinara, dok za nepuna dva paletirana kubika različitog otpadnog drveta treba izdvojiti od 16.500 do 23.500 dinara.
Ugalj je takođe dostupan svuda, a njegova cena se trenutno kreće od 18.000 do 23.000 dinara u zavisnosti od vrste, dok su se prošle godine cene kretale oko 10.000 dinara.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.