Predavanje na temu “Suknja od banane, Crna Evropa i drugi stereotipi” u Gradskom muzeju subotica 29. septembra i 6. oktobra

Predavanje na temu “Suknja od banane, Crna Evropa i drugi stereotipi” u Gradskom muzeju subotica 29. septembra i 6. oktobra

Objavio: Magločistač

27.09.2022

Kategorija: Subotica

U sklopu pratećih programa gostujuće izložbe “Tri međuratna plakatera – Janković, Petrov, Babić” Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu, u Gradskom muzeju Subotica će istoričarka umetnosti Klara Evetović održati predavanje  na temu “Suknja od banana, Crna Evropa i drugi stereotipi – Recepcija gostovanja Džozefine Bejker u Budimpešti, Beogradu i Zagrebu 1929. Godine”.

Predavanje će se na srpskom i hrvatskom jeziku održati u četvrtak, 29. septembra, a na mađarskom jeziku nedelju dana kasnije – takođe u četvrtak, 6. oktobra.

U oba navrata, početak je zakazan za 18 sati.


Divljenje i odbojnost Evropljana na početku 20. veka prema svemu “crnom” – od američkog džeza preko čarlstona do afričke plemenske umetnosti – posebno su kulminirali u odnosu prema pevačici, plesačici i glumici Džozefini Bejker (Josephine Baker).

Osim Pariza, ova francuska umetnica afroameričkog porekla uživala je veliku popularnost i u Budimpešti, Beogradu i Zagrebu.


U predavanju će biti reči o pozitivnim i negativnim stereotipima, prvenstveno kroz prizmu gostovanja Džozefine Bejker u Zagrebu 1929. godine, analizirajući kako je tadašnje društvo našeg regiona percipiralo jednu talentovanu crnu izvođačicu.

Predavanje će se osvrnuti i na dva afrička motiva prikazana na plakatima Dušana Jankovića koji se mogu videti u sklopu gostujuće izložbe “Tri međuratna plakatera – Janković, Petrov, Babić” koji takođe pružaju uvid u karakteristične fenomene epohe, pre svega u negrofiliju i negrofobiju.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.