U subotu, 17. septembra, u Art Hangaru će, s početkom u 18 časova, biti otvorena izložba Silent Recovery, koja će prikazati dela nastala posebno za ovaj projekat – radove vizuelnih umetnika Lasla Antala (László Antal), Jelene Grujičić, Edite Kadirić, Maje Rakočević Cvijanov, Balinta Sombatija (Bálint Szombathy), Laure Šandor (Laura Sándor), Adrijen Ujhazi (Adrienn Újházi) i Lee Vidaković.
“Tematski okvir izložbe Silent Recovery proizašao je iz potrebe da se o periodu nakon proživljene krize, društvene ili lične, progovori autentičnim sredstvima savremene umetnosti, kako bi se sagledala osetljivost zajednice ili pojedinca u trenucima oporavka. Projekat je koncipiran u vreme pandemijske krize i upravo zbog toga odgovara na potrebu sagledavanja savremenog sveta iz jedne drugačije perspektive u kojoj svoj glas ima i nada. Stanje usamljenosti, otuđenosti i nedostajanja u kojem se, u jednom trenutku, našao veći deo sveta, ali i svako od nas, osetili su i umetnici okupljeni oko ove izložbe. Ipak, u želji da ona ne bude efemerna, pitanje teme (tihog oporavka) se fokusiralo na potragu za nekim od osnovnih činilaca umetničkih stavova i iskaza izabranih umetnika. Na taj način, formulisan je okvir koji dopušta da se u njemu nađu različiti pogledi na pojam oporavka i njihovi odgovarajući izrazi u savremenoj vizuelnoj umetnosti”, navodi se u pozivu.
Umetnici su odabrani kao parovi koji kreiraju radove zajedničkim promišljanjem. Parovi su formirani uz podsticaj umetnicima da sarađuju sa onima prema čijem radu osećaju poštovanje. Tako su, za potrebe ove izložbe, nastali intergeneracijski i internacionalni parovi: Laslo Antal/Jelena Grujičić, Edita Kadirić/Balint Sombati, Maja Rakočević Cvijanov/Adrijen Ujhazi, Lea Vidaković/Laura Šandor.
U toku projekta i saradnje, koja je trajala od kraja 2020. godine, nastalo je ukupno devet dela u različitim medijima: video, instalacije, slike, ambijenti.
Sva ta dela biće premijerno prikazana na izložbi Silent Recovery.
Art Hangar se nalazi u Velikom Radanovcu, na adresi Livadska 119, i predstavlja novi prostor za kulturu i umetnost, nastao prilagođavanjem jednog od skladišnih prostora, u sklopu agro-gazdinstva nadomak Subotice, za izložbene i ostale kulturne delatnosti.
Publika će prvu izložbu koja se otvara u ovom ambijentu moći da poseti do 24. septembra.
Kustoskinja izložbe je Nela Tonković, istoričarka umetnosti, dok vizuelni identitet izložbe potpisuje Nemanja Stojanović.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.