Pokret građanske Subotice (PGS), povodom oružanog obračuna koji se dogodio između migranata na Makovoj sedmici, upozorava da je subotička javnost ogorčena zbog ovakvih dešavanja, kao i zbog prisustva velikog broja migranata u samom gradu i u njegovoj okolini.
U oružanom sukobu migranata ima više teško povređenih osoba, dok je jedna osoba izgubila život.
“U poslednjih par meseci migranti su bukvalno preplavili Suboticu i njena okolna naselja prema granici sa Mađarskom. I šta preduzima država? Ponekad se uz medijsku pompu u kojoj glavnu ulogu igraju nosioci visokih političkih funkcija pohapsi autobus ili dva migranata, koji se prevoze nazad na južne granice naše države. Sve je to bacanje prašine u oči lakovernog naroda”, smatraju u PGS-u.
Da država Srbija primenjuje svoje zakone, dodaju, ne bi više stotina hiljada migranata na godišnjem nivou bez važečih putnih isprava moglo ući na teritoriju Srbije, a posle se nesmetano kretati u državi do njenih severnih granica, do ulaska u Evropsku uniju.
“Sve se to dešava uz aktivnu asistenciju nosilaca vlasti. Krijumčarenje ljudi je jedan od najunosnijih poslova u današnjem vremenu. Velike i lake pare, više stotina miliona evra na godišnjem nivou, previše su sladak zalogaj za alave nosioce vlasti”, ocenjuju.
U PGS-u smatraju da je u ovom unosnom biznisu materijalna šteta na objektima građana, u voćnjacima ili usevima – samo kolateralna šteta, kao i kolektivna bezbednost građana.
“Ne treba kriviti policajce ili taksiste za nastalu situaciju sa migrantima. Oni rade što im se naredi ili koriste nastalu situaciju da bi imali sitne mrvice iz tog unosnog biznisa”, napominju u PGS-u.
Dodaju da će ova situacija sigurno potrajati sve dok vlast vrše današnji njeni nosioci.
“Velike i lake pare će kod njih uvek natpisati interese materijalne sigurnosti i kolektivne bezbednosti građana Subotice”, upozoravaju u PGS-u.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.