Nakon što su 15. maja proglašeni najbolji vojvođanski dečiji orkestri i horovi, Bačka Topola je 20. maja bila domaćin drugog dela programa 60. Muzičkog festivala dece Vojvodine, na kojem je u dve uzrasne kategorije učestvovalo 30 dečijih folklornih grupa iz cele pokrajine.
Suorganizator ove najveće dečije kulturne manifestacije u Vojvodini, zajedno sa Savezom umetničkog stvaralaštva amatera Vojvodine, SKC “Vuk Stefanović Karadžić” iz Bačke Topole, i ove godine je odneo zlatna odličja u obe kategorije folklornih ansambala, a stariji folklorni ansambl, uzrasta od petog do osmog razreda, sa osvojenih 97,50 bodova se plasirao na republički Festival dečijih folklornih ansambala koji će biti održan 12. juna u Batočini kod Kragujevca, gde obično nastupi do 18 ansambala Srbije.
“Starija grupa se po mišljenju žirija svrstala među pet najboljih u Vojvodini i to nas vodi na viši nivo takmičenja. Oni su nastupili igrama iz okoline Bele Palanke. Mlađa kategorija se predstavila igrama i pesmama iz Gruže, i tu su se učenici drugih i trećih razreda takođe odlično plasirali sa osvojenih 98 od maksimalnih 100 bodova”, kaže rukovodilac dečijih folklornih ansambala SKC “Vuk Stefanović Karadžić” Damir Šipovac.
Tročlani žiri su činili koreograf iz Vrbasa Ljubomir Vujičin, koreograf iz Stare Pazove Dajana Kostić, i etnomuzikolog iz Novog Sada Zoran Bogdanović. Nakon dve godine festivalske pauze, pred njima je bio za nijansu lakši zadatak, ocenjuje naš sagovornik.
“Nažalost, oseti se pad i u broju ansambala, i u kvalitetu nastupa. Dve epidemijske godine neredovnog rada većine društava ostavile su danak. Ranijih godina smo imali veću konkurenciju među grupama koje su se pojavljivale i na regionalnim smotrama, gde je bilo jako teško izabrati one koji će se predstavljati na pokrajinskom festivalu. Ove godine je već i na regionalnim smotrama uočena manja ponuda kvalitetnih dečijih folklornih grupa“, kaže Šipovac za Magločistač.
On dodaje da mnoge sredine nisu imale sreću kao oni da i tokom protekle dve godine imaju uslove za okupljanja i gotovo redovan rad, te da na taj način očuvaju formu i kvalitet, pa i članstvo.
Kako kaže naš sagovornik, u SKC “Vuk Stefanović Karadžić” se nije bitno osetio pad broja članova. Međutim, u poslednje vreme je problematičan broj učešća dečaka u očuvanju tradicije.
“Vidim da je problem sa muškim članstvom u dečijim grupama prisutan i u manjim, ali i u većim sredinama. Nije nešto što je problem samo kod nas. Ovo će verovatno za sve nas biti izazov i zadatak u narednom periodu”, ističe “Vukov” rukovodilac dečijih grupa, koji je i lično na minulom festivalo odneo specijalno priznanje.
“Od 1990. godine se redovno pojavljujem na svakoj smotri sa dve dečije grupe. Žiri je to prepoznao i dodeljena mi je Specijalna diploma za izuzetan doprinos i istrajnost u amaterizmu i u radu sa dečijim grupama. To za mene znači jednu veliku obavezu, po osnovu koje i dalje moram da nastavim da održavam kvalitet rada”, zaključuje Šipovac.
Kada su u pitanju pripreme za ovakve festivale, osim kontinuiranog rada, bitna je i dobra procena grupe od strane umetničkog rukovodioca, te prilagođavanje odabira tačke njihovim sposobnostima.
“I ove godine smo sagledali mogućnosti i osobenosti grupe koju imamo i potrudili se da uključimo što veći broj članova u nastup. Nije svaka generacija nadarena za svaku tačku. Tu na scenu stupa koreograf sa procenom, donošenjem odluke i početkom rada na kompletnom nastupu.”
Za ovogodišnji nastup na Muzičkom festivalu dece Vojvodine, osim igrama, pripremali su se i originalnim kostimima, po kojima su poznati, te su odneli i priznanje za originalnu nošnju.
“Ovu specijalnu nagradu dobili smo za šumadijsku nošnju predstavljenu u spletu igara i pesama iz Gruže, u mlađoj dečijoj kategoriji. Reč je o kostimu koji smo posebno pripremali za ovaj festival, i otkupili očuvane primerke na terenu, čime smo ujedno i dodatno obogatili naš fundus”, kaže Šipovac.
Opština Bačka Topola i Srpski kulturni centar “Vuk Stefanović Karadžić” su od 2012. godine domaćini Muzičkog festivala dece Vojvodine – manifestacije koja postoji od 1960. godine i koja je kruna muzičko-folklornog stvaralaštva dece Vojvodine.
Festivalu je prethodila najpre selekcija ansambala na opštinskim smotrama, potom su se najbolji plasirali na zonske smotre održane u Bačkoj Topoli, Staroj Pazovi, Zrenjaninu, Pančevu, Kuli, Čelarevu i Sremskoj Mitrovici, da bi najbolji među njima svoje izvedbe predstavili na pokrajinskoj smotri.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.