U riziku od siromaštva u Srbiji je jedna četvrtina dece do 17 godina, upozorili su danas učesnici debate „Dečije siromaštvo i Agenda 2030“ u kojoj je naveden i podatak da svaki drugi mladi čovek u Srbiji želi da napusti svoju zemlju.
Istovremeno, oko 10 odsto stanovništva su korisnici socijalne pomoći, dok stopa rizika govori da su deca ugroženija od opšte populacije i taj jaz ne nestaje, rekla je ekonomistkinja Marina Savković u debati Fondacije “Centar za demokratiju”.
Deca do 13 godina su ugroženija od starijih, napomenula je ona i ukazala da je broj korisnika dečjeg dodatka drastično smanjen od 2013. do 2019.
Siromaštvo dece je izraženije u ruralnim područjima i romskim zajednicama, a najpogođenije su porodice sa troje i više dece, pokazuje analiza koju je predstavila Savković.
Govoreći o obuhvatu obrazovanja, koje je faktor koji bi trebalo da iščupa decu iz siromaštva, pokazuje da polovina dece pohađa predškolsko obrazovanje koje je ključno.
Savković je navela da su siromašnija deca pogođenija u zdravstvenom pogledu, tako deca iz romskih podrodica imaju manje od 2,5 kilograma na rođenju, izražen je problem imunizacije, a posebno zabrinjava problem maloletničkih trudnoća, koje su u odnosu 30 do 40 odsto devojčica iz romskih naselja koji se ne smanjuje.
Prema analizi, veliki problem su i dečji brakovi, kojih je više od 57 odsto u romskim naseljima, dok je 24 odsto u najsiromašnijem sloju stanovništva.
Ipak, država Srbija i dalje nema Strategiju za smanjenje siromaštva, koja cilja ove probleme i koja je neophodna, zaključila je Savković.
Savetnica predsednice Vlade Srbije Slavica Đukić Dejanović izjavila je da nema mnogo entuzijazma za borbu protiv te pošasti, s obzirom na to da dečje siromaštvo ima najozbiljnije dugoročne efekte po razvoj društva.
Ona je ukazala da je ulaganje u najranije doba najveći benefit i citirala dobitnika Nobelove nagrade za ekonomiju Džejmsa Hekmana, da je 1 uloženi dolar u rani razvoj deteta povratna investicija od 17 dolara.
Đukić Dejanović je istakla da dečje siromaštvo donosi socijalnu isključenost i naglasila da siromaštvo nije problem pojedinca, već celog društva.
“Problem je siromaštvo, a ne siromašni pojedinac”, rekla je i poručila da je za optimalan razvoj deteta potrebno obezbediti optimalno okruženje, pristup obrazovanju, sigurnost i zaštitu.
Predstavnica UNICEF Biljana Mladenović izjavila je da je ta organizacija UN upravo sa Svetskom bankom objavila analizu prema kojoj su tri ključna izazova u Srbiji: demografsko starenje i kao posledica sve manji broj dece, što vodi u ekonomski problem, nisku produktivnost radnika i trajnu nejednakost.
“Procena je da će dete, koje se danas rodi u Srbiji, sa 18 godina ostvariti tek polovinu svog kapaciteta produktivnosti”, rekla je Mladenović.
Ona je napomenula da je po indeksu ljudskog razvoja Srbija vodeća u regionu, ali da je napredak za 10 godina izuzetno slab.
Predstavnica Krovne organizacije mladih Srbije Jovana Božičković je istakla da mlad čovek u Srbiji, kad završi obrazovanje, oko dve godine traži posao, dok mu je u Evropskoj uniji potrebno manje od četiri meseca.
Mlad čovek u Srbiji stambeno se osamostaljuje u dobi kad više nije mlad, od 31. godine, a u EU sa 26, istakla je ona.
Prema njenim rečima, 60 odsto mladih nema nikakva primanja i svaki drugi želi da napusti Srbiju, a gest države sa 100 evra pomoći govori da bi se problem morao sistemski rešavati.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.