Nakon pandemije, Gimnazija ,,Svetozar Marković“ napokon otvara svoja vrata i za širu javnost. Tako smo u sklopu manifestacije “Noć muzeja”, koja je bila održana 14. maja, imali priliku da se upoznamo sa istorijatom ove obrazovne ustanove, i to pod vođstvom učenika koji su ovom prilikom dobili ulogu – kustosa.
Prva na organizovanoj turi obilaska, koja se sprovodila na svakih sat vremena, našla se spomen-soba Dežea Kostolanjija, a onda na prvom spratu, u Klubu 23, i likovna izložba radova učenika gimnazije, ali i projekcija filma „Neobarokna arhitektura u Subotici – dva projekta Ferenca Rajhla”, koji su takođe uradili gimnazijalci.
,,Saznao sam mnogo zanimljivih stvari koje sam, nadam se, preneo i publici“, prenosi nam svoje utiske učenik prvog razreda, Stefan Kovač Vujanović, koji je bio zadužen za postavku u “dvadeset trojci”.
,,Radove su”, dodaje, “pravili učenici trećih i četvrtih razreda na izbornom predmetu umetnost i dizajn, a ima i izloženih grafika koje su radili učenici trećih razreda na likovnoj kulturi“.
U Svečanoj sali nas je dočekala Dijana Lacman, učenica trećeg razreda:
,,Poput svih, shvatila sam ovaj zadatak ozbiljno, a meni je drago što se među mojim zaduženjima našla Svečana sala jer, evo, prva se javljam da ni sama nisam znala toliko detalja o samo jednoj prostoriji“.
Dijana nam skreće pažnju na dečaka izvajanog na jednom od zidova, koji u ruci drži kartu gde je arhitekta Ferenc Rajhl ostavio svoj potpis što, kaže, inače nije bilo karakteristično za arhitekte tog vremena, ali Rajhl je bio svestan svoje veličine kao umetnika tako da je ovakav detalj sebi mogao dozvoliti.
Tokom razgovora sa drugim kustosima, svi su nam priznali da su imali tremu što je, s obzirom na to da se prvi put susreću sa ovakvim poslom, bilo očekivano.
,,U početku sam mislila da će biti jako teško, ali čim je došla prva tura ljudi, malo smo se upoznali i nakon toga je bilo vrlo jednostavno”, kaže Marija Milodanović, jedna od kustoskinja.
Nakon dva sata trajanja manifestacije, svi su već bili navikli na novu atmosferu, a gimnaziju je lično obišao i direktor Dušan Pavlović, ali ovoga puta iz perspektive posetioca:
,,Organizacija je prepuštena profesorima i učenicima, a što se mene tiče, vrlo sam zadovoljan kako je sve ispalo.“
Jedna od tura bila je vođena i na engleskom jeziku, a u toj grupi našle su se i dve devojke iz Nemačke koje već duže vreme u Subotici. Oduvek su, kažu, imale želju da vide gimnaziju iznutra.
,,Stvarno smo uživale i bilo je lepo saznati neke zanimljivosti iz istorije same škole“, prenosi svoje utiske Zina, dodajući da im se svideo i muzički deo programa, koji je bio izveden u Svečanoj Sali, ali i to kako su učenici nastupali u ulozi kustosa.
Gimnazija “Svetozar Marković“ pobrala je mnogo pozitivnih utisaka u sklopu manifestacije “Noć muzeja”, a mi se nadamo da će se i sledeće godine organizovati ovakav događaj koji će pružiti priliku učenicima da se oprobaju u raznim ulogama, te da će građani biti tu da ih podrže.
Dan otvorenih vrata
Već sledeća manifestacija u subotičkoj gimnaziji, “Dan otvorenih vrata”, koja je namenjena budućim srednjoškolcima, održaće se u sredu, 18. maja, u vremenu od 17.30 do 19.30.
Izveštaj je nastao u sklopu projekta “Polet 21/22”, koji zajednički realizuju Udruženje građana “Klara i Rosa” i Magločistač u okviru programa Beogradske otvorene škole „Mladi i mediji za demokratski razvoj“, a uz podršku Švedske.
Jovana Šarčević je učenica Gimnazije ,,Svetozar Marković”. Zanimaju je umetnost i jezici, a veliku strast gaji prema književnosti.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.