U izveštaju Reportera bez granica i po njihovom Svetskom indeksu medijskih sloboda (World Press Freedom Index) za 2022. godinu, Srbija je najlošije rangirana od svih zemalja bivše Jugoslavije, iako se na skali popela za 14 mesta u odnosu na izveštaj iz 2021. godine. U ovogodišnjem je zauzela 79. poziciju, i nalazi se u kategoriji „problematičnih“ zemalja. Hrvatska je zauzela 48. mesto i nalazi se u kategoriji „zadovoljavajućih“, dok je Slovenija na 54. mestu i spada u zemlje koje su „problematične“, kao i Severna Makedonija koja je na 57. mestu, Crna Gora na 63. i Bosna i Hercegovina na 67. mestu. U regionu Zapadnog Balkana od Srbije je jedino lošije rangirana Albanija, koja se nalazi na 103. mestu.
Prema Svetskom indeksu medijskih sloboda koji objavljuju Reporteri bez granica, u svetu se dogodila dvostruka polarizacija, pojačana informacionim haosom i ona je prisutna kako u pojedinačnim državama, tako i u odnosu među državama na međunarodnom nivou.
Na osnovu tog izveštaja za 2022. godinu, koji procenjuje stanje novinarstva u 180 zemalja i teritorija, ukazuje se na katastrofalne efekte informacionog haosa koji su posledica delovanja globalizovanog i neregulisanog onlajn informativnog prostora, a koji podstiče širenje lažnih vesti i propagande.
Norveška u Evropi ostaje na vrhu Svetskog indeksa slobode štampe, pošto i dalje zauzima prvo mesto.
Iznenađenje je da je Estonija zauzela četvrto mesto, a Litvanija deveto. U pitanju su dve bivše komunističke države i sada su među prvih deset po slobodi medija, dok Holandija. koja je ranije bila u prvih deset, više to nije i nalazi se na 28. mestu. Grčka je na 108. mestu i zamenila je Bugarsku (91) na poslednjem mestu u Evropi.
U izveštaju se navodi i da je pojačana represija u istočnoj Evropi i centralnoj Aziji.
„Novinari su ubijani i povređivani na terenu, nivo cenzure je takav da nije viđen od sovjetskog perioda, šire se masovne dezinformacije… U istočnoj Evropi, pored ljudskih tragedija, rat koji Rusija (plasirana na 155. mestu) vodi protiv Ukrajine, stvara razorne posledice po slobodu štampe u regionu. Čak pet novinara i medijskih radnika poginulo je od posledica pucnjave tokom prvog meseca ruske ofanzive, koja je počela 24. februara 2022“, ističe se u izveštaju.
Kako su rangirane pojedine države
Zadovoljavajuće: Češka (20), Moldavija (40), Sjedinjene Američke Države (42);
Problematične: Jermenija (51), Rumunija (56), Severna Makedonija (57), Kosovo (61), Crna Gora (63), Bosna i Hercegovina (67), Kirgistan (72), Srbija (79), Mađarska (85), Gruzija (89), Bugarska (91), Ukrajina (106);
Teška situacija: Kazahstan (122), Uzbekistan (133), Tadžikistan (152)Veoma ozbiljna situacija: Belorusija (153), Azerbejdžan (154), Rusija (155), Avganistan (156), Pakistan (157), Kina (175), Turkmenistan (177), Iran (178).
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.