U četvrtak, 28. aprila, u Savremenoj galeriji Subotica će, sa početkom u 18 sati, biti otvorena izložba “Tragovi savremenosti: 60 godina putovanja kroz umetnost”, koju je priredio kustoski tim ove kulturne ustanove povodom šest decenija njenog postojanja.
Na izložbi će biti prikazana dela Jožefa Ača, Milana Konjovića, Pala Petrika, Slavka Matkovića, Balinta Sombatija, Verbumprograma, Ferenca Mauriča, Stojana Ćelića, Julija Knifera, Olje Ivanjicki, Saše Tkačenka, Maje Rakočević Cvijanov, Nikole Džafa… što je samo mali deo kolekcije Savremene galerije Subotica, koja broji oko 1.500 umetničkih dela brojnih autora.
Na izložbi će govoriti Arpad Blaško, direktor Savremene galerije Subotica, Zoltan Kudlik, pomoćnik pokrajinskog sekretara za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama – sektor za kulturu nacionalnih manjina, a izložbu će otvoriti Svetlana Mladenov, istoričarka umetnosti.
Na otvaranju izložbe će nastupiti Night Cruisers Band.
Pre tačno 60 godina, 1962, sa radom je počela gradska galerijska ustanova, tada pod nazivom “Likovni susret – Palić”. Od tada do danas, ustanova je promenila nekoliko prostora i nekoliko naziva (danas: Savremena galerija Subotica), ali je njena misija ostala ista: da pažljivo prati, proučava, kolekcioniše i izlaže umetnost svog vremena.
Zapravo, njen osnovni zadatak je bio da kroz sve te aktivnosti publici prenosi vrednosti umetnosti koja se stvara danas i da zajedno sa njom traga za novim znanjima.
Na samom početku rada Savremene galerije Subotica ustanovljena je i njena kolekcija, u kojoj su formirane četiri zbirke: slikarstva, grafike i crteža, keramike i skulpture, i novih medija.
Izložba “Tragovi savremenosti: 60 godina putovanja kroz umetnost” biće otvorena do 20. avgusta.
Projekat je podržan od strane Grada Subotice.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.