“Glavna fasada Gradske biblioteke Subotica izgleda kao pre možda 37 godina, kada je poslednja adaptacija završena”, izjavio je danas predsednik Skupštine grada Subotice, Balint Pastor, nakon obilaska završetka radova na ovom objektu.
„Radovi obuhvataju rekonstrukciju fasade, atlasa, razne konzervatorske radove, kao i zamenu prozora i vrata. Sve je urađeno na način da se ova zgrada u potpunosti može očuvati. Eliminisani su neki faktori koji su prethodnih godina doveli do toga da je skoro uništena ova zgrada, odnosno glavni ukrasi ove zgrade, atlasi. Da nismo na vreme reagovali, mi možda ovu zgradu ne bismo mogli da očuvamo“, rekao je Pastor.
Izvođač radova je subotičko preduzeće Jumol, a iz budžeta Srbije je za ove radove izdvojeno 18 miliona dinara. Rekonstrukciju atlasa koji se nalaze na ulazu u biblioteku je uradila restauratorka Daniela Mamužić. Radovi su rađeni po uslovima Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture (MZZSK) u Subotici.
Zgradu Gradske biblioteke Subotica iz 1895. godine je projektovao Ferenc Rajhl. Ovaj objekat je od 1953. godine sedište biblioteke.
Prema Pastorovim rečima, u planu je da se radovi na biblioteci nastave, potrebno je sređivanje krova, kao i obnavljanje ostalih fasada.
„Radimo na očuvanju našeg gradskog jezgra. Jako nam je bitno da očuvamo stare građevine Subotice, zahvaljujući kojima je Subotica takva kakva jeste. U planu je i rekonstrukcija, od fasade do fasade, Gradske kuće, a uskoro počinju i radovi na adaptaciji kuće nekadašnjeg gradonačelnika Karolja Biroa“, najavio je Pastor.
On je podsetio da je rekonstrukcija zgrade Učiteljskog fakulteta na mađarskom nastavnom jeziku, poznatije kao Žuta kuća, završena zahvaljujući sredstvima vlade Mađarske, a da je iz mađarskih izvora i izvora iz vlade Srbije završena i rekonstrukcija Sinagoge, kao i projektno-tehnička dokumentacija za Vodotoranj i za Sovinu kulu (Bagojvar) na Paliću.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.